şeytanın itirafları

'Sorularla İslamiyet' forumunda YAREN tarafından 24 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

1. şeytanın itirafları

Muaz b Cebel’in (ra) ibn abbas’tan (ra) naklen rivayet edilmiştir

Peygamberimizle ashabı birgün sohbet ederlerken Allah’ın emri üzerine şeytan yanlarına gönderilir Ve yine Allah’ın emri üzerine*ogün şeytan* kendisine sorulan sorulara TAMAMEN DOĞRU cevap verecektir ve insanlari nasıl kandırdıgını* onları nasıl aldatıp saptırdıgını anlatmasını ister Allah (cc)

Resulullah (sav)*

---mademki dogruları konuşacaksın* o halde söyle bana* insanlar arsında en cok kızıp öfkelendiğin kimdir?

-sensin ey Muhammed! Senden daha fazla beni kim kızdırıp öfkelendirebilirki?

---seni başka kimler öfkelendirir?

- takva sahibi* Allah’tan korkan* malını canın Allah için ortaya koymuş kimseler

---bundan baska seni öfkelendiren birileri varmıdır?

-evet* sabırlı oldugunu bildigim* takva sahibi* şüpheli seylerden sakınan alimler

---sonra?

-temizlğne önem gösterenler

---sonra?

-fakirliğinden kimseye söz acmayan* halinden kimseye şikayetçi olmayan sabırlı fakir

---peki onuhn sabırlıu oldugunu nasıl bilirsin?

-ya Muhammed! Bir kimse birine 3 günden fazla darlık ve yoksulluk içinde bulundugunu anlatırsa Allah o kimseyi sabredenlerden yazmaz

---sonra kime kızarsın?

-şükreden zengine

---zenginin şükredenlerden oldugunu nasıl bilirsin?

-alacagı şeyi helalinden alır* onu kullanması gereken yerde kullanır

---peki ümmetim namaza kalktıgı zaman durumun nasıl olur
    -işte o zaman beni bir sıtma tutar titremeye başlarım
    ---ey melun neden böyle oluyorsun
    -çünkü bir kul allah için secde ettigi zaman Allah onun her secdesinde derecesini bir kat yükseltirde ondan
    ---peki ümmetim oruç tuttugunda
    -o zaman zincirle baglanırım taki onlar iftar edinceye kadar
    ---kuran okuduklarında nasıl olursun
    -tıpkı ateşe atılmış kurşun gibi eririm
    ---ya sadak verdiklerinde
    -o vakit sadaka veren kişi eline bir testere alır beni liğme liğme eder

- Ebu bekir hakkında ne düşünüyorsun
    --- ya muhammed o bana cahiliye devrinde bile itaat etmedi islamdan sonra nasıl etsinki
    ---ömer b hattab hakkıında ne dersin
    -yeminle söylüyorum ki ne zaman onu görsem ordan hemen kaçarım

--- ümmetime saadetler ihsan eden seni cehennemliklerden kılan Allaha hamd olsun

- ümmetinin sadete ulaşması pek mümküm degilben kıyamete kadar hayattayım ölmeyecegimnasıl olurda sen ümmetin hakkında gönlünü ferah tutarsın
    -ben onların damarlarına ve içlerine girerim onlar benım farkıma varmazlar

---sana göre ihlaslı olan kullar kimlerdir
    -bilmezmisnki bi adam parayı pulu çok seviyorsa oihlas sahibi degildir
    -paraya pula asla baglı olmayan övülmeyi methedilmeyi sevmeyen bir adam gördügümde anlarım ki o ihlaslı bir kuldur

- şeytan anlatmaya devam eder:
    - Ey Muhhammed benim 70 bin tane askerim vardır ve herbirininde 70 bin tane yardımcısı vardıronlardan kimilerini alimlere*kimilerini gençlere *kimilerinide yaşlı adamlara göndermişimdir
    - gençlere gelince onlarla aramızda hiç bir sorun yoktur
    -askerlerimden bazılarını cok ibadet edenlere bazılarını takva hayatı yaşamayanlara göndermişimdir
    -işte bu askerlerim onları halden hale sokarsonunda onlardaki ihlas alınıronlar bu şuursuzluk içinde Allaha ihlas içinde ibadet ettiklerini zanneder dururlar
    - bilirmisin rahip Barsisa tam 70 yıl ihlas içinde Allaha ibadet etmiştiöyle ki hangi hastaya dua etse o kimse şifa buluyorduama ben onun peşini hiç bırakmadım sonunda zina etti ve ardindan cinayet işledi ve kafirlerden oldu
    -yalan bendendir ve ben yalan söylüyenlerin ilkiyim yalan söyleyen kimse benim dostumdurKim Allah adını söylüyerek yalan yere yemin ederse işte o benim sevgilimdir
    - gıybet benim en cok keyif aldıgım şeydir

-Ey Muhhammed ümmetinden namazlarını saat saat dakika erteleyenler vardır*onlarıda anlatıyım;
    -her ne zamanki biri namaza kalkmak istese yakasına yapışır 'biraz dur*daha vakit var sen şimdi meşgulsün' gibi vesvese veririmböylece namazı erteleye erteleye öbür namazın vaktinde kaza edertabi ki bu namaz onun yüzüne çarpılır
    - şayet beni maglup eder namazını vaktinde kılmaya karar verirse ona insanlaran şeytan huylu birini gönderirim ki o namazı vaktinde kılmasına engel olsun
    -bu seferde beni magup ederse onu namaza başlayıncaya kadar rahat bırakır*namaza başladıgında ona 'sagına bak*soluna bak' diye telkinde bulunurumsonrada namazının düzenini bozdururum
    - şayet beni bu husustada yenerse tek başına namaz kıldıgı bir anda yanına varır ve namazı acele acele kılmasını söylerim
    -bu seferde başarısız olursam ve oda namazını cemaatle kılarsa*başına ip geçirip onu acele ettiririmki ruku ve secde de imamdan önce egilip kalksınbilindigi gibi Allah kıyamet günü onun başını eşşek başına çevirri
    - buna başaramazsam ona parmaklarını çıtlatmasını söylerim
    -bunu da beceremezsem burnuna üfürüp esnemsini saglarımeger elini agzına koymazsa onun içine askerlerimden biri girer ve bize itaat etmeye başlar

-Ey Muhhammed şu söylediklerimde bir katre yalan katmışsam Allahtan benim kül olmamı isteyebilirsin

- Ey Muhhammed! ben ümmetinin altıda birini islamdan çıkaracagımsen bundan sonra nasıl sevinebilirsin?

bunun üzerine Resullullah (sav) sormaya başlar;

--- ey melun kimlerle oturup kalkarsın
    -faiz yiyenlerle
    ---dostların kimdir
    -zina edenler*cuma namazını terkedenler
    ---kiminle yatıp kalkarsın
    -sarhoşlarla
    ---misafirlerin kimlerdir
    - hırsızlar
    ---ey melun peki senin belini kıran şey nedir
    -Allah yolunda yapılan cihat ve hizmet
    --- ya seni eriten şey nedir
    -samimi olarak yapılan tövbe
    ---cigerini yakıp kavuran şey
    - gece gündüz yapılan istiğfarlar
    ---seni en çok utandıran rezil rüsva eden?
    - gizli verilen sadakalar
    --- ya gözlerini kör eden şey
    -vaktinde kılınan namazlar

şeytan devam eder

İkinci olarak;

-Allahtan bana bir ev vermesini istedim oda hamaları bana verdi
    -kendime ait bir meclisim olsun istedimsokakları verdi bana
    -bana bir yatak arkadaşı ver dedimsarhoşları verdi bana
    -bana yardımcı olacak birilerini ver dedimkaderi inkar edenleri verdi
    -benim kardeşlerim olsun dedimAllah mallarını günah yolunda harcayanları kardeş yaptı bana
    -bana verilenlerle övünecegimbenimle beraber olanlar seninle beraber olanlardan coktur

----Ey Muhhammed ben kimseyi hak yolundan saptırmam*sadece vesvese verir
    ve kötü şeyleri güzelmiş gibi gösteririmZira inkara sürüklemek elimde olsaydı-yeryüzünde'la ilahe illallah Muhhammdün resülullah' diyen namaz kılan* oruç tutan kimseyi bırakmaz hepsinin imanlarını alırdım

--- Aynı şekilde hidayete erdirmek de senin elinde değildirSen Allahın emir ve yasaklarını insanlara ulaştıran elçisinEğer hidayete erdirmek senin elinde olsaydı dünyada iman etmeyen kimse kalmazdı*herkesi müslüman ederdin

Sen hakkı ispat eden bir delilsin*bense cehheneme gidecek olanların oraya gitmesi için bir sebebim