Sessizce Dön-Özcan Yüksek

'Kitap özetleri' forumunda YAREN tarafından 12 Ekim 2008 tarihinde açılan konu


 1. Sessizce Dön
  Mevlânâ’nın İzinde Belh’ten Anadolu’ya
  Özcan Yüksek

  [​IMG]

  Mevlânâ’nın izinde
  Belh’ten Anadolu’ya...

  “Yola çıkan, yolun karakterini kazanır” diyor Özcan Yüksek. Mevlânâ’nın büyük göçünü, Mevlânâ oluşunu anlatıyor. Çöller, dağlar, sınırlar aşıyor. Mevlânâ’nın geçtiği yolları geçerken, kendisi de döne döne dolanıyor; Horasan’da, İran’da, Suriye’de ve başka diyarlarda, Mesnevi’de ve Divanı Kebir’de, ruhsal bir yolculuğa çıkıyor.

  “Ayrılık bazen bütün acıların kaynağı gibi gözükür. Belki de insan sonsuz bir ayrılık acısıyla doğmuştur. Ve o doğum, kopmaktır, ayrılmaktır. Yaşanan bütün küçük ayrılışlar, işte bu büyük ayrılığın parçalarıdır.
  Bu ayrılıktan uzaklaşmak için kaçmak ister belki de insan, ama nereye kadar kaçabilir ya da kaçabilir mi? Yayımı gerdim ve okumu fırlattım, Belh’ten o yana fırlattım. Bir kere ok yaydan kurtulunca kim yakalayabilir ki onu?
  Rumi der:
  ‘Damarlarım attıkça, canım bedenimde oldukça kaçmaktayım’.”


  [​IMG]
  Özcan Yüksek
  Kaçkar’ın eteklerinde doğdu, yıl 1963. İstanbul sokaklarında büyüdü. Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Atlas dergisinin yayın yönetmeni, yazarı, fotoğrafçısı. Son on beş yılını, dünyanın enlem ve boylamlarını arşınlamakla geçirdi. Ama her zaman, çok yere gitmek yerine, bir yere çok defa gitmeyi tercih etti. Ve her sefere bir rihlet gibi gitti.​

    2. Tanıtım için teşekkürler canım..
    3. tanıtım için teşekkürler yaren
    4. Tanıtım için teşekkürler Yaren Ablacım..:f40:
    5. Tanıtım için teşekkürler Yaren... Ellerinize sağlık...:f40:
    6. Tanıtım için teşekkürler yaren
  Emeğine sağlık.