Ses kaynakları nelerdir

'Kısa Bilgiler' forumunda ebrulim tarafından 2 Mart 2015 tarihinde açılan konu

 1. Ses Kaynakları
  Ses çıkaran her madde veya cisme ses kaynağı adı verilir. Ses kaynaklarının çıkardığı sesler birbirinden farklıdır. Bazı sesler doğaldır. Bazıları ise insanlar tarafından yapay olarak oluşturulabilmektedir.

  Kuş sesleri, deredeki suyun sesi, rüzgarın sesi, deniz kenarlarındaki dalgaların sesi doğal seslerdir. Doğal sesleri üreten varlıklara doğal ses kaynakları denir.

  Müzik aletlerinden çıkan sesler, taşıtların çıkardığı sesler, hoparlörün, radyonun ve televizyonun çıkardığı sesler yapay seslerdir. Yapay sesleri üreten varlıklara yapay ses kaynakları denir.

  Yakınımızdaki radyodan çıkan sesi kolayca duyabiliriz. Ancak radyodan uzaklaştıkça sesini duymak zorlaşır. Daha da uzaklaşırsak radyodan çıkan sesi duyamayız. Bunun sebebi radyodan uzaklaştıkça, radyodan gelen sesin şiddetinin azalmasıdır.
  İki kulağımızın olması sesin geldiği yönü anlamamızı sağlar. Beynimiz iki kulağımıza gelen ses düzeylerini karşılaştırarak sesin hangi yönden geldiğini anlamamızı sağlar. Ses kaynağı her iki kulağımıza da aynı uzaklıkta ise bu ses kaynağının yerini belirlemek zorlaşır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Şubat 2015
Yükleniyor...
- kaynakları nelerdir Forum Tarih
Ekvator’da yaşayan halkın geçim kaynakları nelerdir? Bunları biliyormusunuz 12 Haziran 2016
Ülkemizin yeraltı kaynakları nelerdir? Merak Ettiklerimiz 6 Aralık 2012
Çöllerde yaşayan insanların başlıca geçim kaynakları nelerdir? Sorun Cevaplayalım 16 Ekim 2012
Bilimin Kaynakları Nelerdir Sorun Cevaplayalım 7 Temmuz 2012