Semiha Berksoy Ben Yaşardım Aşk ve Sanatla

'Medya Bölümü' forumunda YAREN tarafından 16 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

1. Ben Yaşardım Aşk ve Sanatla Semiha Berksoy

Opera sanatçısı ve ressam Semiha Berksoy’un sanatı ve yaşamından parçalar sunan “Ben Yaşardım Aşk ve Sanatla” isimli sergi, Yapı Kredi Kültür Merkezi Kazım Taşkent Sanat Galerisi ve Sermet Çifter Salonu’nda sanatseverlerin karşısında olacak.
    Semiha Berksoy Ben Yaşardım Aşk ve Sanatla başlıklı sergi 12 Şubat- 21 Mart 2010 tarihleri arasında..
    Semiha Berksoy’un 100. doğum yılı sebebiyle açılan sergide, sanatçının yaptığı resimler, otoportreler ve desenlerin yanı sıra kıyafetleri, fotoğrafları; Nâzım Hikmet, Fikret Mualla ve Celal Esad’ın kendisine hediye ettiği eserler ve arşiv değeri olan objeler sergilenecek. Ziyaretçiler, sanatçının video kayıtlarını izleyip aryalarını ve şiirlerini de dinleyebilecekler.

Semiha Berksoy (1910-2004)
    Güzel Sanatlar Akademisi Namık İsmail Atölyesi’nde resim, Refik Epikman ile İsmail Hakkı Toygar Seramik Atölyesi’nde heykel çalışmaları yaptı. 1931’de Muhsin Ertuğrul tarafından çekilen ilk sesli Türk filmi “İstanbul Sokakları”nda Semiha’yı canlandırdı. 1936’da Berlin Devlet Yüksek Müzik Akademisi Opera Bölümü’nü birincilikle bitirdi ve aynı yıl Berlin Akademisi eski Apollon Operası’nda Richard Strauss’un “Ariadne auf Naxos” operasında başrol Ariadne’yi oynayarak Avrupa’da sahneye çıkan ilk Türk opera sanatçısı unvanını aldı. Ankara Devlet Operası’nın “Baş Artisti” sıfatıyla yurda dönerek ilk konserini Ankara Radyosu’nda Cemal Reşit Rey eşliğinde verdi. 1941’de Karl Ebert tarafından kurulan ilk opera stüdyosunda, Nurullah Taşkıran ile birlikte ilk profesyonel opera sanatçısı olarak yer aldı. 1969’da Berlin'de, 1972’te Paris'te sergiler açtı ve sergileri birbirini izledi. Bonn Kunstmuseum ve Viyana Kuntsmuseum’da “Semiha Berksoy’un Odası” adlı yapıtı sergiledi. 1999’da New York Lincoln Center’da yönetmen Robert Wilson’ın“The Days Before” adlı oyununda sahneye çıktı ve Wagner’in “Tristian und İsolde” operasından İsolde’nin “Aşk Ölümü” aryasını söyledi. 2005’te Venedik Bienali’nde eserleri sergilendi.

Sermet Çifter Salonu’nda Türkiye’de ilk kez sergilenecek olan “Semiha Berksoy Yatak Odası Enstalasyonu”nu 1993 yılında tasarladığı ve “dünya” dediği oda, yarım bir cam bölmeden bakıldığında, bütün özel eşyaları, bir zamanlar büyük aşk yaşadığı Nâzım Hikmet’in şapkası, kravatı, annesinden kalma 100 yıllık Singer dikiş makinesi, piyanosu, takıları, elbiseleri, resimleri ve daha onlarca obje, eşya, fotoğraf 94 yaşanmış yıl görülecek.

2. Cevap: Semiha Berksoy Ben Yaşardım Aşk ve Sanatla

Nazım Hikmetle olan aşkı kalmış hafızamda bizlerin bu sergiyi görme imkanı belki olmayacak ama eminimki gezilmeye değer bir sergidir.