Selçuklu devletinden kalan eserler nelerdir?

'Soru Cevap' forumunda Aderito tarafından 5 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

 1. Selçuklu devletinden kalan eserler nelerdir?

  1-BALIKLI CAMİİ:
  Kitabesinden ilk yapılış şeklinin, Selçuklu devrinde Kütahya fatihi olarak kabul edilen Hezar Dinarı tarafından gerçekleştirildiği anlaşılmaktadır. Dönem olarak Anadolu Selçuklu Sultanı II.Gıyaseddin Keyhüsrev zamanına (1237-1246) rastlamaktadır. 1237 yılındaki inşasından 150 yıl sonra 1381-1382 yıllarında Germiyanoğlu Süleyman Şah zamanında Özbek Subaşı tarafından onarılmıştır.
  Çifte şerefeli minaresi 1642-1643 tarihini taşır. Kaidesi kesme taş arasında üç sıra tuğla örülüdür. Pabuç ve gövde kısmı tamamen tuğladandır.
  Camii daha sonraları da bir kaç kez tamir görmüştür.

  2-HIDIRLIK MESCİDİ:
  Kitabesinden 1243-1244 yılında Gıyaseddin Keyhüsrev devrinde Anadolu Selçuklu emirlerinden İmaüddin Hezar Dinarı tarafından yapıldığı anlaşılmaktadır.
  Kütahya' nın güneyinde Hıdırlık tepesinde ağaçlar içerisinde kaya blokuüzerine ıturtulmuş olan yapı 1980 yılında ressam Ahmet Yakupoğlu tarafından restore edilmiş, kubbenin üzeri karo seramikle geometrik desenli olarak kaplanmıştır. İç kısmına da karo mozaik döşenmiştir. Kütahya' daki ziyaret yerlerindendir.

  3-HEZAR DİNARİ MESCİDİ (ERGUN ÇELEBİ TÜRBESİ):
  Ulu camiinin doğusunda "Dönenler Camii" adı ile anılan mevlevihanenin semahane mescidine batıdan bitişiktir. Ergun Çelebi' nin buraya gömülmesinden sonra bunu diğerleri izlemiş ve burası mevlevihanenin türbesi durumunu almıştır.
  Kütahya Mevlevihanesinin ilk çekirdeğinin bu mescidde kurulduğu geleneği yaşatılmaktadır. Yine geleneğe göre Hezar Dinari' ye mal edilen mescidin 1243-1244 yıllarında yapılmış olması muhtemeldir. Yapı özellikleri bu devre uymaktadır.
  Kütahya' da Anadolu Selçuklu Döneminden kalma bir de Hezar Dinari tarafından yaptırılan bir sakahane olup bugün Saaddettin Camii' nin altında bulunmaktadır. Bir çok kereler tamir görmüştür. Ayrıca Servi Mahallesindeki Çatalçeşme' nin de Hezar Dinari vakfı olduğu bilinmektedir.

  4-YONCALI HAMAMI VE MESCİDİ:
  Yoncalı kaplıcasındaki hamam ve camii Selçuklu Sultanı II.Alaaddin Keykubat zamanında (1233) yapılmış ve devrinin özelliklerini büyük ölçüde koruyan eserlerdendir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Selçuklu devletinden kalan Forum Tarih
Türkiye Selçuklu Devleti’nin ticareti geliştirmek amacıyla yapmış olduğu faaliyetler Osmanlı Tarihi 4 Eylül 2016
Büyük selçuklu devleti hakkında bilgi özet Kısa Bilgiler 14 Şubat 2014
Büyük Selçuklu Devleti Hakkında Kısa Bilgi Kısa Bilgiler 16 Ocak 2013
Selçuklu Haritası Türkiye Coğrafyası 19 Haziran 2012