Selati vitir namazında kunut duası yerine ne okunur

'Dini Konular' forumunda Burcu tarafından 20 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

1. Selati vitir namazında kunut duası yerine ne okunur

Selati vitir namazında okuduğumuz Kunut Dualarını bilmiyorsanız öğrenene kadar farklı dualar okuyabilirsiniz. Kunut duaları ayet değildir bu nedenle dua mahiyetindeki ayetleri veya ezbere bildikleri herhangi bir duayı okuyabiliriz.

Peygamberimiz(s.a.v) Ali (r.a)'a öğrettiği şu duanın okunması tavsiye edilir:

Allâhümme’hdinî fîmen hedeyt. Ve âfinî fîmen âfeyt. Ve tevellenî fîmen tevelleyt. Ve bârik lî fîmâ a’dayt. Ve qınî şerra mâ qadayt. Fe inneke taqdî ve lâ yuqdâ aleyk. Ve innehû lâ yezillu men vâleyt. Tebârakte rabbenâ ve teâleyt.

ANLAMI : “Ey Allahım! Hidayet verdiğin kimseler içerisinde bana da hidayet ver. Afiyet verdiğin kimseler içerisinde bana da afiyet ver. Sevdiğin kimseler içerisinde beni de sev. Bana verdiğin şeylerde bereket ver. Takdir ettiklerinin şerrinden beni koru. Senin velisi olduğun kimse alçalmaz. Sen kutlu ve yücesin ey Rabbimiz.” (Tirmizi, Salât, 341)

Eğer bu duayı ezberleyememekten yana şikayetiniz varsa o zaman “Rabbenâ âtina fi’d-dünyâ haseneten ve fi’l-âhireti haseneten ve qınâ azâbe’n-nâr” duasını da okuyabilirsiniz.