sel ile ilgili yazılar

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Ezlem tarafından 1 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. sel ile ilgili yazılar

  Sel ister büyük nehirlerin kıyısına yerleşmiş, ister dağ yamaçlarında yaşıyor olsun, isterse çöllerde bulunsun her yerdeki insanların rastlayabileceği türde bir doğa olayıdır. Yerleşilen yerlerdeki çeşitlilik, görülme sıklığını değiştirmesine rağmen özellikle sel olayını dikkate almadan kurulan altyapılar bu doğa olayının bir faciaya dönüşmesine neden olabilmektedir.

  Ülkemizde sadece 1995 yılında üç bölgede görülen sel olayı 160 kişinin ölümüne neden olurken her yıl can kaybına neden olmayan seller sonucu milyarlarca liralık ekonomik kayıplar yaşanmaktadır. Bu amaçla gelişmiş ülkeler sel riskini en aza indirmek için erken uyarı sistemleri geliştirerek özellikle can kaybını en aza indirmeyi başarmışlardır.

  Selin en sık rastlanan sebebi kuvvetli ve uzun süreli yağıştır. Seller kar erimesi sonucu oluşan kuvvetli akışlar veya drenaj kanallarının tıkanması sonucunda da meydana gelebilir. Günümüzde rastlanılan en yaygın sebep ise; kuvvetli yağmur fırtınalarında drenaj sistemlerindeki yetersizlik sonucu ana nehir kanallarının tamamen dolu olması ile meydana gelen taşmalar sonucu oluşan sellerdir. Dağlık bölgelerde ise seller kar erimesi veya yağışla birleşen kar suyundan meydana gelir. Çok nadir olarak da barajların çökmesi ve taşmasından kaynaklanan sellere rastlanılmaktadır.

  Akarsuların su taşıma miktarı değişkenlik gösterir. Bazen uzun süre yağış olmayan veya az yağış alan bir alanda akışlar yavaşlar bazende aynı alanda yağışlı bir periyotta güçlü akışlar olabilir. Sellerin miktarındaki değişkenlik yağışın yoğunluğuna, yağış miktarına, kar erime oranına ve/veya diğer faktörlere bağlıdır. İki akarsu havzası arasındaki yağış toplamı veya toplama alanındaki depolama miktarı sel potansiyelinde önemli rol oynar.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Temmuz 2014
 2. çok işime yaradı inşallah proje ödevinden 100 alırım :D
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Temmuz 2014
 3. ben çok beğendim emeği geçen herkese tşkler hep sizin sitenizi kullanacam ve önericem
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Temmuz 2014
 4. bu site inanılmaz burdan kullanıyorum hep 100 alıyorum :)
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Temmuz 2014
 5. mükemmel
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Temmuz 2014
Yükleniyor...