seksen günde devri alem kitabının kısa özeti

'Kitap özetleri' forumunda Demet tarafından 12 Kasım 2014 tarihinde açılan konu

 1. Demet

  Demet Editör

  80 günde devri alem kitabının kısa özeti

  Seksen Günde Devr-i Âlem, 1872 yılında Jules Verne’nin yazdığı bir kitaptır.
  80 Günde Devri alem Kitabın özeti:
  Bay Fogg İngiltere’de sessiz ve kimsesiz hayat süren varlıklı biridir. Tek eğlencesi şehir kulübünde biriç oynamaktır. Bir ara Londra Bankası’ndan yüklü bir miktarda para çalınır. Bay Fogg oyun arkadaşları ile hırsızlık olayını tartışırken, tartışma bir iddiaya dönüşür, iddiaya göre; Bay Fogg dünyayı seksen günde dolaşacaktır.

  Phileas Fogg, kimsenin hakkında hiçbir şey bilmediği zengin ve kibar bir İngiliz beyefendisidir. Son derece düzenli bir hayat sürmesi, titiz ve dakik yaşayan biri olmasıyla ünlüdür. Bir gün, üyesi olduğu “Londra Kulübü”nde, gerçekleştirilmesi imkansız gibi görünen bir konuda, servetinin yarısını ortaya koyarak iddiaya girer: Dünyanın çevresini 80 günde dolaşacaktır, hem de hava yolu kullanmaksızın, önceden hiçbir ayarlama ve planlama yapmaksızın.
  Fogg, tek bir gecikme ya da tek bir aksilik sonucu her şeyini kaybetmesine neden olacak bu imkansız yolculuğa yardımcısı eşliğinde koyulur. Yolculukları sırasında değişik ülkelere uğrayacak, kimi zaman fil sırtında, kimi zaman tren ya da gemiyle yolculuk edeceklerdir. İddia sonucu giriştikleri bu yolculuk zaman zaman da heyecan dolu bir kaçışa dönüşecektir.
  Dünya edebiyatının çağını en iyi gözlemleyen yazarlarından biri olan Jules Verne, bu kitabında zamanımıza ondokuzuncu yüzyıldan bir selam veriyor.
   
Yükleniyor...
- seksen günde devri Forum Tarih
Seksenler Pastacı Sami (Berat Yenilmez) Kimdir Nereli Kaç Yaşında? Biyografi 14 Şubat 2013
Seksenler Asker Yolu Beklerim'le Ağlattı Magazin haberleri 14 Kasım 2012
Seksenler Şahin Kimdir Soru Cevap 4 Kasım 2012
Seksenler 16 Ekim Ferdi Özbeğen İşte Bu Bizim Hikayemiz Popüler Diziler 16 Ekim 2012