Şeker Nasıl Yapılır

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 28 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Nasıl Şeker Yapılır,
  Şeker Nasıl Yapılır Kısaca,
  Şeker Nasıl Oluşur,
  Şeker Yapımının Aşamaları


  Şeker Nasıl Yapılır ?

  Toz şeker nasıl yapılır; Şeker kamışından şeker elde etmek için, şeker kamışlarının yaprakları kesildikten sonra işlenir. Yıkanan kamışlar ince ince kıyılır. Sonra merdaneler arasında ezilirken üzerine su püskürtülür. Bu su sayesinde çözelti haline getirilen ham şeker, kimyasal maddelerle işlemden geçrilip filtre edilerek toz şeker halini alır. Pancardan şeker imal etme yöntemi de benzer şekildedir: Önce pancarın suyu sıkılır. Filtre edilerek yabancı maddeleri ayrılan pancar suyu, daha sonra buharlaştırılarak şeker kristalleri oluşturulur. Kullanılan pancarın kalitesine bağlı olarak 7-8 kilogram pancardan sadece 1 kilogram toz şeker üretilir.

  Küp şekerin imal edilişi de az zahmetli değildir: 50 kilogramlık çuvallar ile fabrikaya getirilen toz şeker, önce içme suyu ile nemlendirilir. Aldığı nemle birbirine yapışmaya hazır olan toz şeker tanecikleri daha sonra sürekli dönen bir tambur üzerindeki kalıplara doldurulur. Bu kalıplarda preslenen toz şeker tamburdan küp şeker olarak çıkar ve içindeki nemi atması için fırınlarda dinlenmeye bırakılır. Fırınların arasındaki birkaç dakikalık sıcak yolculuğundan sonra iyice kuruyan küp şekerler en son olarak robotlarla ambalajlanır ve satışa hazır hale getirilir. Burada önemli olan nokta şekerin fırınlarda geçirdiği süre: bu süre ne kadar uzun olursa şeker de o kadar sağlıklı olur.

  Görüldüğü gibi, toz şeker taneciklerinin birbirlerine tutturulmasında içme suyundan başka hiçbir kimyasal katkı maddesi kullanılmamaktadır. Halk arasında hala var olan şekerlerin “kemik tozu” ile yapıştırıldığı inanışı ise tamamen gerçek dışıdır.
  Alıntı
   
Yükleniyor...
- Şeker Nasıl Yapılır Forum Tarih
Evde Nasıl Nikah Şekeri Yapılır Video Bunları biliyormusunuz 21 Aralık 2012
Evde Şeker Hamuru Nasıl Yapılır Damak Keyfi 30 Haziran 2012
Şeker hamuru nasıl yapılır? Resimli Damak Keyfi 26 Aralık 2011
Şekerpare Nasıl Yapılır ? Resımlerle anlatım... Damak Keyfi 19 Şubat 2011