Şehzade Mustafa Ölüm Sebebi

'Osmanlı Tarihi' forumunda Masal tarafından 2 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. Şehzade Mustafa, 1515 yılında babası Kanuni’nin Manisa Sancakbeyliği sırasında doğdu.
  Mustafa çok iyi eğitilmiş bir şehzade, çok cesur ve başarılı bir askerdi de aynı zamanda. Halk ve asker nezlinde de çok sevilirdi.Kanuni Sultan Süleyman, yaşı ilerleyince oğullarından hangisinin tahta çıkacağı yönünde bir çekişme başladı.

  Tahtın en güçlü şehzade adayı olarak görülen Mustafa, 4 şehzade annesi Hürrem Sultan’ı oldukça rahatsız etmiştir. Öyle ki Hürrem Sultan’ın Şehzade Mustafa’yı ortadan kaldırmak için türlü entrikalar çevirdiği bilinir. örneğin Sadrazam Rüstem Paşa’ya Şehzade Mustafa’nın, babası hayatta iken onun tahtına göz diktiğini belirtir sahte mektuplar yazdırmıştır.

  Kanuni Sultan Süleyman ise ne yazık ki bu oyunlara kanarak Nahçivan Seferi sırasında Konya civarında konaklandığı sırada babasının elini öpmeye gelen Şehzade Mustafa’yı boğdurarak öldürtmüş, bununla da kalmayıp cesedini çadırın önüne astırmıştır. Bu olaya tanık olan Hürrem Sultan’ın oğlu Cihangir de olayın üzüntüsüyle henüz 22 yaşındayken hastalanarak hayatını kaybetmiştir. Şehzade Mustafa’nın 7 yaşındaki oğlu da ileride intikam almak isteyeceği düşüncesiyle öldürülmüştür.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 2 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Şehzade Mustafa Ölüm Forum Tarih
Şehzade mustafanın ölümü hakkında bilgi Osmanlı Tarihi 13 Şubat 2014
Şehzade mustafa'nın ölümünden sonra kanuni nin pişmanlığı Kısa Bilgiler 13 Şubat 2014
Şehzade mustafa'nın ölümünden sonra mahidevran Hakkında bilgi 13 Şubat 2014
Şehzade Mustafanın Ölümü Osmanlı Tarihi 11 Mart 2013