sehiv secdesi hakkında bilgi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 12 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. Son oturuşta yalnız Tahiyyat okunduktan sonra iki tarafa selam verilir. Ondan sonra Allahu Ekber denilerek secdeye varılıp üç kere Sübhane Rabbiye'lalâ okunur. sonra Allahu Ekber denilerek kalkılır.

  Bir tesbih miktarı duraklamadan sonra tekrar Allahu Ekber deyip ikinci secdeye varılır. Yine üç kez Sübhane Rabbiye'lalâ okunduktan sonra Allahu Ekber denilerek kalkılır ve oturulur. Tahiyyat, Salli-Barik ve Rabbena atina okunup önce sağ tarafa sonra da sol tarafa selâm verilir.

  Sehiv Secdesi Nerelerde Yapılır


  Sehiv secdesi, namazda unutma veya gafletle yapılan bir noksanlık veya fazlalıktan meydana gelen hatayı düzeltmek için yapılması vacip olan secdedir.

  Sehiv secdesi namaz içindeki bir vacibin terk veya tehir edilmesinden, farzın ise sadece geciktirilmesinden dolayı lazım gelir. Farzın terk edilmesinde ise, sehiv secdesi kafi gelmez; namazın yeniden kılınması gerekir.

  Namazın sünnetlerinden herhangi birinin terkedilmesi halinde ise, sehiv secdesi lazım gelmez.

  Bir kimse namazda gizli okunacak yerde aşikar okusa, vitir namazında kunutu terk etse veya dört rekatli bir namazda birinci oturuşu unutarak terketmiş olsa, secde-i sehiv yapar. Böylece noksanını tamamlamış, hatasını düzeltmiş olur.

  Sehiv secdesi icabettiği zaman, Ettehıyyatüyü okuduktan sonra iki tarafa selam verilir, Allahü Ekber diye tekbir getirerek arka arkaya iki secde yapılır.

  İkinci secdeden sonra oturulup, Ettehıyyatü, Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbena atina... duaları okunarak selam verilir.

  Sehiv secdesi yapacak kimse imamsa, yalnız sağ tarafına selam verip sehiv secdesi yapar.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 17 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- sehiv secdesi hakkında Forum Tarih
Tek başına namaz kılarken sehiv secdesi nasıl yapılır Dini Konular 23 Ocak 2015
Sehiv secdesi unutulursa namaz bozulur mu Dini Konular 22 Ocak 2015
Sehiv secdesi nedir kısaca İslami Bilgiler 5 Mart 2014
Sehiv Secdesi Nasıl ve Neden Yapılır? Dini Konular 8 Kasım 2013