Şefik Döğen kimdir? Hayatı

'Zaman Tüneli' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. Eylem

Eylem Editör Site Yetkilisi

Şefik Döğen kimdir? Hayatı

Türk sineması bir usta oyuncusuna daha veda etti. 69 yaşında hayatını kaybeden Şefik Döğen uzun yıllardır şeker hastalığı ile mücadele ediyordu.

Şefik Döğen kimdir?
    2 Mart 1947 Sinop Ayancık’ta dünyaya gelen Döğen, edebiyat öğretmeninin Nasrettin Hoca fıkralarını oyunlaştırınca tiyatroyla tanışmış oldu. Bu oyunla sahneye adım atan oyuncu tiyatro aşkını tatmış ve daha fazlasını ister olmuş. Bunun üzerine bir grup arkadaşı ile birlikte Samsun Oda Tiyatrosu’nu kurmaya karar verir.

Türkiye ise onu Sarhoş Bekir tiplemesiyle tanımış ve sevmiştir. Sarhoş Bekir tiplemesinin ardından Yeşilçam macerası başlar ve pek çok filmde rol almıştır.

Hayat Sevince Güzel, Hayat Bayram Olsa, Yuvasız Kuşlar, Cilalı İbo Almanya’da, Kadifeden Kesesi gibi unutulmaz filmlerde rol alan usta oyuncu Mahallenin Muhtarları, Koçum Benim, Zeki Metince gibi televizyon dizilerinde de rol almıştır.

69 yaşında hayatını kaybeden Şefik Döğen’in rol aldığı filmler:

Cilalı İbo Almanya’da, Kalbimin Efendisi, Yuvasız Kuşlar, Bebek Gibi Maşallah, Hayat Sevince Güzel, Kadifeden Kesesi, Ben Böyle Doğdum, Bir Dost Bulamadım, Karaların Ali, Deli Ferhat, Hayat Bayram Olsa.