Sebzeler ve Faydaları

Konusu 'Sağlıklı Beslenme' forumundadır ve YAREN tarafından 13 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. YAREN Üye

  Sebzelerin yararları
  Sebzelerin vitaminleri​

  [​IMG]
  Sebzelerin faydaları
  Sağlıklı beslenme için uzmanlar her zaman bol miktarda sebze ve meyve tüketmemiz gerektiğini öneriyor.Peki hangi sebzede hangi vitaminler bulunur ve faydaları nelerdir?
  İşte sebzeler ve faydaları;


  Marulun Faydaları


  Yemekten önce salata şeklinde yenen marul, şeker hastalarının kandaki şeker seviyesini düşürür. Karaciğer ve dalak şişliğini, sarılığı giderir. Adet dönemlerinin düzenli ve ağrısız olmasını sağlar. Marul suyu, yüze sürülürse ergenlik sivilcelerini giderir, cilde tazelik ve pembelik verir.


  Bezelyenin faydaları  Bezelye hem kansızlığı gideriyor hem de kabızlığı engelliyor. Kan kanserine karşı koruyucu etkisi var.


  Pırasanın faydaları


  Mide-bağırsak rahatsızlıkları, deri hastalıkları, damar sertliği için faydalıdır. Pırasa yemeği, bağırsakları yumuşatır kabızlığı önler. Pırasa çorbası, böbrekleri çalıştırarak bol idrar söktürür ve vücutta birikmiş üre asidi ve ürat tuzlarını dışarı atar.


  Enginarın faydaları


  Karaciğer ve kalbin en iyi dostu olan enginar kanı temizler ve yorgunluğu giderir. Diğer zehirli maddeleri ve yorgunluk maddelerini idrarla dışarı atarak vücuda dinçlik verip dinlendirir. Enginar, beyin yorgunluğunu çabucak geçirir, kalp adalelerini kuvvetlendirir, kolesterolü düşürerek kalbin rahat çalışmasını sağlar.
Benzer konu başlıkları: Sebzeler Faydaları
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Sebzelerin Faydaları Nelerdir? 21 Ekim 2013
Sağlıklı Beslenme Sebze faydası, Sebzelerin Faydaları Nelerdir? 7 Şubat 2011
Bunları biliyormusunuz Meyve ve sebzelerin insan vucuduna yararları 10 Mart 2014
Kısaca Demir İçeren Meyve ve Sebzeler 9 Mart 2014
Bunları biliyormusunuz Ç İle Başlayan Sebzeler 24 Ocak 2013