Saye Sky

'Magazin haberleri' forumunda Dark tarafından 31 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

1. Saye Sky kingodisco ,
    iranlı saye sky,
    Saye Sky Disco kralı,
    Okan Bayülgen Saye Sky Kanal D
    Saye Sky 31 Ekim Okan Bayülgen Disco kralı programına katıldı,Programda Saye, Yek Zane İrani (Saye, İranlı Bir Kadın) adlı parçasınıs eslendirdi.

GÖLGENiN iSYANI

Rap müziğin yasak olduğu İranda şöhrete kavuşmayı başaran Sade Sky, bugün ülkesinde aşağılanan, yok sayılan gey ve lezbiyenlerin sembolü konumunda. Tempo dergisine gördüğü baskılara karşı direnişini anlatan Sade, ülkesine dönebileceği günün hayalini kuruyor

İranlı Saye Sky, 20 yaşında lezbiyen, Tanrıya inanan ancak dine inanmayan (deist) bir rapyıldızı; yok sayılan gey ve lezbiyenleri anlattığı şarkılarıyla İranın baskısını hiçe sayan genç ve cesur bir kadın. İranda yaşamı tehdit edilen Saye, her yıl ülkemize sığınan 100 eşcinsel gibi umut kapısı olarak gördüğü Türkiyeye kaçtı. Rap müziğin yasak olduğu İranda şöhrete kavuşmayı başaran Sade Sky, bugün ülkesinde aşağılanan, yok sayılan gey ve lezbiyenlerin sembolü konumunda. Eşcinselliğin yasak olduğu İranda Sade Skyı şöhrete taşıyan yol ise sahne aldığı gizli partiler ve şarkılarının yayınlandığı internet.
    Şarkıları internette büyük rağbet gören rap yıldızı, gizli partilerle de şöhretini perçinlemiş. Gey ve lezbiyen partilerine katılmanın kırbaçlanmadan darağacına kadar uzanan ağır cezaları olduğu İranda, Saye Sky, vermek istediği mesajı yayabilmek adına, ölümle burun buruna gelmekten korkmamış. Bu kadar baskıya ve yasaklara rağmen bu partiler nasıl yapılıyor?sorusunun cevabı ise basit.
    İranda gizli partiler için rahatlıkla alkol bulabiliyorsunuz. Bu işi yapan aracılar var. Onlara mesaj atıyorsunuz ve istediğiniz her türlü alkol veya uyuşturucuyu, 45 dakikada adresinize getirip teslim ediyorlar. Paranız varsa, İranda kral gibi yaşarsınız, ama paranız varsa. Bu partilere katılırken tabii ki korkuyordum, sonuçta ben de bir insanım. Benim de hayattan beklentilerim var. Ama insanlara vermek istediğim mesajlar da var. Bu partilerde, en azından gey ve lezbiyenlere destek oluyordum. Benimle ortak sıkıntıları olan insanlarla bir araya geliyordum .

Baskılara karşı rap
    Sayenin rap aşkı, onun için bir direniş sembolü aslında; ailesinden, toplumdan gördüğü baskıya verdiği sert bir cevap. Şarkılarımı duş alırken veya evde yalnızken söyleyebilirdim, hep herkesin gitmesini beklerdim. Ama cesur olmayı seçtim1979 İslam Devriminden bu yana, dört binden fazla gey ve lezbiyenin asıldığı ya da taşlanarak öldürüldüğü İrandan kaçmasaydı, onu da aynı son bekliyordu. Tahrandan üç ay önce Türkiyeye kaçan Sade Sky, telefonlarının ve internet görüşmelerinin takip edildiğini fark ettiğinde, ilk önce İranın güneyine saklandı. Kendisiyle aynı cinsel tercihi paylaşan arkadaşları aralarında topladıkları parayla rüşvet vererek, ismini yurt dışına çıkması sakıncalılar listesinden çıkartıp ilk uçakla Bildiğim tek güvenli Müslüman ülke dediği Türkiyeye uçtu. Şu anda Anadoluda bir şehirde, Kaos-GL derneğinin yardımıyla, hayata tutunmaya çalışıyor. Ancak onu en çok kahreden şey yok sayılmak. Ahmedinecadın İranda hiç eşcinsel yok demesini anlamıyorum. Ben İrandaydım. Herkes gibi nefes alıyor, konuşuyor, ağlıyor ve aşık oluyorum. Benim de duygularım ve çarpan bir yüreğim var. İnsanım ve haklarım var. Beni görmezden gelemezler. Benim mücadelem, İranda gizli bir yaşam süren lezbiyen ve eşcinsellerin sesinin duyulmasını sağlayacak.
    Sayenin amcalarından biri, ülkenin önde gelen mollalarından. Bir diğerinin, hükümette önemli bir görevi var. Annesini 22 yaşındaki bir kız için terk eden babası, dışarıdan bakıldığında bu aileye yakışan, dindar bir adam. Fakat gerçek öyle değil. Alkol ve uyuşturucu babasının vazgeçilmezleri. Anne ve babası boşanan Saye, ilk cinsel deneyimini 14 yaşında, ailesi parçalandığında yaşamış: Lezbiyen olduğumu 13 yaşında fark etmiştim zaten, komşunun kızına aşık olmuştum. Saye, annesini 22 yaşında bir kadın için terk eden babasına nefret duyduğunu gizlemiyor.
    16 yaşımdayken, bir gün, okul çıkışı babamın evine gittim. Yeni eşiyle beraber, içeride oldukları halde kapıyı açmadılar. Çok karlı ve soğuk bir gündü. Beni, dört saat boyunca kapının önünde beklettikten sonra babam dışarıya doğru bir miktar para fırlattı ve Defol git, daha sonra gelirsin dedi. Neyse, en azından dayak yemedim. Sayenin annesiyle ilişkisi de pek parlak değil. Anne-kız ilişkimiz hiç olmadı. Hayatımla ilgili hiçbir şeyi bilmiyor. Kız arkadaşımla öpüşürken yakalanıp, üniversiteden atılınca, annemle ağabeyim birlikte dövdüler beni. Sonra da kliniğe yatırdılar. Onları asla affetmeyeceğim.

Öldürülmekten korkuyorum
    Uzun bir süre, İranda gerçek kimliği bilinmeyen ve fotoğrafı hiçbir yerde yayımlanmayan Saye Sky, artık çok iyi tanınıyor. Türkiyeye kaçmadan birkaç hafta önce, Sudanda düzenlenen İranlı Rap Müzisyenler festivaline pasaportu kapatıldığı için gidemeyen Saye, organizasyonu düzenleyenlerin ilgisini çekince şöhret yolu açılmış oldu... İranda da yaygın olarak izlenen Voice of America TV kanalında yayımlanan bir programa katılan festival organizatörü, yaptıkları etkinliği anlatırken, gerçek adını söylemeden Sayeden de bahsetmiş. Hikayenin gerisini, o anlatıyor: Resmimi gösterip, şarkımı çalmışlar..Sanırım şu anda tüm İran, Saye Skyın artık ben olduğumu biliyordur. Çünkü Voice of America İranda çok izleniyor. Birçok arkadaşım mail atarak beni tebrik etti. Büyük ihtimalle ailem de bu programı izlemiştir. Lezbiyen ve rapçi olduğumu öğrenmişlerdir. Beni bulurlarsa öldürürler diye çok korkuyorum. Ben onlar için utanç kaynağıyım.

Röportaj: Eyüp Erdoğan
    milliyet.com.tr