Savaşlar yapıcı mıdır, yıkıcı mıdır?

'Soru Cevap' forumunda Gazel tarafından 7 Mart 2012 tarihinde açılan konu

 1. Savaşların birçok etkisi ve sonuçları vardır. Elbette yıkıcı olduğu söylenebilir. Çünkü bir çok insan ölür, doğa, çevre, kültürler zarar görür veya yokolabilirler. Bu nedenle savaşların yıkıcı olduğunu söyleyebiliriz. Savaşların sonucu olarak ancak yapıcı etkileri olabilir. Ve bunun bir çok örneği yaşanmıştır. Savaş sonra hızla büyüyen gelişen ülkeler bunlara örnektir. Mesela Kurtuluş savaşımız ve biz gibi. Kısacası benim fikrime göre savaşların yeni düzene zemin hazırlamaktan başka bir yapıcılığından bahsedemeyiz buda ancak savaşın sonucudur yani savaşın kendisi yıkıcıdır.

  1. SAVAŞLAR YIKICIDIR TEZİ
  Savaşlar yıkıcıdır çünkü evleri, kaleleri, şehirleri, doğayı yıkarlar. İnsanlar, bitkileri, hayvanlar kısacası canlılığa zarar verir veya öldürürler. Hiroşimaya atılan atom bombaları gibi. Savaş bir gücün diğer gücü zorla kontrol altına almaya çalışmasıdır ki bu zor kullanılırken yapılacak herşeyin yıkıcı etkileri vardır.

  2. SAVAŞLAR YAPICIDIR TEZİ
  Savaşları kimin kazandığı önemlidir. Ve bizim kimin tarafından baktığımızda önemlidir. İyi ve kötü savaşı ise ve savaşı iyiler kazanmışsa savaşın yapıcı etkileri olur. Mesela çevreye, insana sürekli zarar veren bir ülke varsa bu ülkenin bu yaptıklarını durdurmak için savaş zorunlu kalıyorsa bu savaş ordaki katliamı durdurması bakımından yapıcıdır diyebiliriz. Yine de bu savaş verilirken insanların, kültürlerin ve doğanın zarar göreceği unutulmamalıdır. Savaşlar yeni düzene zemin hazırlar ve herşey baştan düzgün insana göre yaratılabilir bu anlamda düşünüldüğünde savaşlar yapıcı olabilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Temmuz 2014
 2. Duruma göre değişmekte..Ülkemizin kurtuluş mücadelesinde yaptığı savaşlar yapıcı savaşlardır lakin Amerika'nın Irak'a açtığı savaş yıkıcıdır.Barış savaşla kazanılır Savaşın zararını hep siviller çeker.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Savaşlar yapıcı mıdır Forum Tarih
Hz.Muhammed'in döneminde islamiyeti yaymak için hangi savaşlar yapılmıştır Hz.Muhammed (sav) 14 Ocak 2015
Fatih Sultan Mehmet'in yaptığı savaşlar hangileridir? Bilgi Rehberi 24 Kasım 2014
Atatürkün Katıldığı Savaşlar Ve Tarihleri Nelerdir? Mustafa Kemal Atatürk 4 Ağustos 2014
Atatürkün Katıldığı Savaşlar Kısaca Özeti Mustafa Kemal Atatürk 4 Temmuz 2014