Satranç taşlarının görevleri nelerdir

Konusu 'Sorun Cevaplayalım' forumundadır ve Sitem tarafından 25 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. Sitem Üye

  Satranç taşlarının görevleri


  Satranç taşları, satranç oyununda kullanılan simgelerdir. İki oyuncunun taşlarını birbirinden ayırabilmek için taşlar koyu ve açık renk (genellikle siyah ve beyaz) olmak üzere iki renktedir. Her oyuncunun başlangıçta 16 taşı vardır:


  • 1 Şah
  • 1 Vezir
  • 2 Kale
  • 2 Fil
  • 2 At
  • 8 Piyon


  Taşların hareketi  Şah Çapraz, düz, ileri ve geri yâni her yöne sadece bir kare giderek taş alır. Bütün oyun şah üzerine kurulmuştur. Şahını kaybeden oyuncu, oyunu kaybeder.

  Vezir Boş olan karelere ileri, geri, sağa, sola ve çapraz hareket ederek önündeki taşı yer. Yâni istediği yöne istediği kadar gidebilir. Satranç oyunun en önemli taşıdır.

  Kale İleri, geri, sağa ve sola istediği kadar gidebilir. Önündeki taşı alır. Kale, bulunduğu hattın üzerinde hareket yönünde rakibe ait ilk taşı almak potansiyeline de sâhiptir.

  Fil İleri ve geri çapraz gider ve istediği kadar gider. Fillerin biri dâimâ beyaz, diğeri dâimâ siyah karelerde hareket eder.

  At L çizerek ilerler ve taşı alır. Satranç oyununda taşların üzerinden atlayarak, ilerleyen tek taştır. L şeklinde geri de gidebilir. tam l şeklinde 8 yöne gidebilir

  Piyon Piyonlar önlerinde taş bulunmadıkça, ileriye doğru ve düz olarak ilerlerler. Piyonlar açılışta (ilk hamlelerinde) isterlerse iki kare ilerleyebilirler. Bu hareketlerinde geldikleri karinin sağında ya da solunda karşı tarafın bir piyonu varsa hemen arkasından gelen hamlede çift gitmiş bu piyonu sanki bir kare gitmiş gibi geçerken (Fr. en passant) çapraz alabilir. Piyonlar ileriye doğru tek kare çapraz olarak diğer taşları alabilirler. Sekizinci sıraya ulaşan piyonlar oyuncunun istediği herhangi bir taşa (Şah hâriç) terfi ederler. Bu taş genellikle en güçlü taş olan Vezir olur.


Benzer konu başlıkları: Satranç taşlarının
Forum Başlık Tarih
Diğer Spor Dalları 2012 Dünya Satranç Olimpiyatları Başladı 28 Ağustos 2012
Soru Cevap damada ve satrançta taş sürmeye ne ad verilir 26 Nisan 2012
Eğitim Satranç izin belgesi 28 Mart 2012
Soru Cevap satrançta iki oyuncunun tahtaya bakmadan hamleleri söylemesine ne ad verilir 12 Şubat 2012
Sorun Cevaplayalım satrançta kaç kare var 24 Ocak 2012