Saraydaki Mucevher -kOre dizisi

'Popüler Diziler' forumunda $adrazam tarafından 25 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

1. Hafta içi her gün 13:30 da TRT 1 ekranlarında yayınlanan dizinin konusu kısaca şöyle: (Sanırım bugün 3 bölümü yayınlandı ana kahramanımızın adı Cangema.)

Saray ihtişamının gölgesinde, entrikalarla örülü hayatların iç içe geçmiş hikayesi, bir ailenin kaderini önce mahveder, sonra tamir edip bir mücevhere dönüştürür…

TRT’de Kore imzalı ilgiyle izleyeceğiniz bir hikaye… Lee Young-Ae, Ji Jin- Hee, Hong Li- Na, Im Ho, Yang Mi- Gyeong ve Gyeon Mi-Ri’nin paylaştığı “Saraydaki Mücevher”in Yönetmen Lee Byeong- Hun üstlenmiş. 1480’lerde Kore’de geçen 54 bölümlük dizinin öyküsü Chunsoo adlı bir saray muhafızıyla, saray mutfağının genç ve başarılı aşçılarından Lady Park’ın yollarının kesişmesiyle başlıyor…

Kral daha önce tahtan indirilen kraliçenin zehirle öldürülmesine karar vermiştir. Bu görevi gerçekleştirecek olan muhafız Chunsoo’dur. Ancak kraliçe zehri kendi elleriyle içer ve prens olan oğlunun bir gün büyüyüp kral olacağını ve intikamını alacağını söyler. Öte yandan Lady Park, baş kahya Choi’nin yeğeninin ana kraliçenin yemeğine zararlı maddeler koyduğunu görerek, durumu mutfak müdiresine açıklar. Baş kahya ve diğer yetkililer bir bahaneyle Lady Park’ı suçlayıp, zehirler. Ama genç kadının yakın arkadaşı, pan zehirini bularak, onu kurtarır.

Diziden Resimler

kucuk cengema
    Buyumus cengema

arkadslar bunu da kacırmamanızı tavsiye ederim henuz 3. bölum bitti

2. Cevap: Saraydaki Mucevher -kOre dizisi

Yeniden başladığını duymuştum ama kaçıncı bölüme geldiğini bilmiyordum.25.'inde 3 bölüm yayımlandıysa pazartesi 5.bölüm yayınlanacak.Süper... Bence izlemek isteyenler bu fırsatı kaçırmasın.
    Ara ara bende izleyeceğim.Kaç kez izlesem bıkmam ztn;) .
    Bilgilendirme için teşekkürler.:f40:

3. Cevap: Saraydaki Mucevher -kOre dizisi

Ben 52 bölüme kadar izledim.Çokta heyecanlı yerde bitti 53 bölümü ise bir türlü izlemeyi başaramadın nette tüm 53. bölüm linkleri bozuk.:f1:

4. Cevap: Saraydaki Mucevher -kOre dizisi

Senin için buldum Ezlem abla;)
    - -söz konusu Kore yapımı bir dizi olunca- Bazı kaynaklarım var onlara ulaşmayı başarabildim:f196:
    İyi seyirler
    53. bölüm
    [YAHOO]13589452[/YAHOO]

Final Bölümü(54.bölüm)
    [YAHOO]13589876[/YAHOO]

Ezlem bunu beğendi.

5. Cevap: Saraydaki Mucevher -kOre dizisi

Canımmmmm çok teşekkür ederim bu son iki bölümü izlemeyi çok istiyordum ama bir türlü bulamamıştım bulduklarımda açılmamıştı sayende izleyebildim..:f97:

Çok güzeldi Krala çok üzüldüm ama sonuna çok sevindim(açık açık yazamıyorum izlemek isteyenler için sonu yazıpta heyacanını kaçırmak istemiyorum.;))

Gerçekten çok güzl bir dizi tekrar çok teşekkür ederim Ezgiciğim...:f58:

6. Cevap: Saraydaki Mucevher -kOre dizisi

Dizi hakkında az çok bilgi sahibiyim.Konusu itibariyle güzel bir dizi.Vaktim olduğunca izlemek isterim teşekürler:f40:

7. Cevap: Saraydaki Mucevher -kOre dizisi

ara ara diziden esintiler resimler le geelceğim bence bu diziyi kacırmayın bugun 5. bölumu gecti hafta içi hergun saat 13:30 de trt de

8. Cevap: Saraydaki Mucevher -kOre dizisi

1. bölum özeti....

Jang-Geum'un babası Suh Chun Su, diğer takımlarla bir okçuluk yarışına katılır. Sonra oku attıktan sonra, oku alırken ok kırılır ve elinin kanadığını fark eder bu kötü bir işarettir. Daha sonra devrilmiş kraliçeyi zehirleme görevi verilir. Kraliçe YeonSanGun'un annesidir ve haksız nedenlerden saraydan atılır. Kraliçenin kocası, Suh Chun'da dahil olmak üzere bir çok kişiye emir verir ve Suh Chun'a zehir teslim edilir. Kraliçe ölmeden önce bir kumaşa kanını sürer, lanet eder. Kraliçenin oğlu büyüyüp kral olduğunda annesinin intikamını alacaktır.

Jang Geum'un babası Suh chun vicdan azabı çeker ve içki içerek ormanda kayboluri kraliçe ve onun hizmetçisinin seslerini duyar, aşağıya doğru düşer. Uyandığında bir mağarada bulur kendini ve karşısında ruhani bir adamla karşılaşır. Kehanette bulunarak karşısına çıkacak 3 kadın onun hayatını değiştireceğini ve sonunda öleceğini söyler. İlk kadının ölümüne sebep olacaktır (ölen kraliçe), ikinci kadın onun hayatını kurtarırken ölecektir (Jang Geum'un annesi), üçüncü kadının hayatını kurtarırken öleceğini fakat bu kadının ilerde bir çok kişinin hayatını kurtaracağını (Jang Geum) söyler. Ölmek ve üçüncü kadınla karşılaşmak istemiyorsa ikinci kadınla karşılaşmaması gerektiğini söyler. Aklı karışan Chun Su daha fazla bilgi ister ama ruhani adam kaybolur. Chun Su asla evlenmeyeceğine dair kendine söz verir. İkinci kadından kaçınmak için kendine bir yer ayarlar.

14 yıl sonra, Jang-Geum babası olay yerine uğrar, o sırada kralın annesinin doğum günü töreninden dolayı herkes meşguldür. Pu Royal ya da Jang Geum’nin annesi yakın arkadaşı Choi Cheng Qing'nin ( Saray Leydisi Choi) gizlice kralın annesinin yemeğine bir şeyler koyduğunu görür ve saray ladysine söyler. Saray leydisi bunu saray leydisine Choi söyler çünkü saray leydisi Choi ailesinin bir mensubudur. Choi'nin planı suya düşer.

Pu korkmuş bir şekilde en yakın arkadaşı Leydi Han'a herşeyi anlatır. Pu bir muhafızla ilişkisi olduğu söylenerek suçlanmıştır ve bu doğru değildir ve saray leydisi tarafından öldürülecektir, bunu engellemek için beyaz panzehir bulan Leydi Han arkadaşını kurtartmak için verecekleri zehrin içine bu panzehiri atar ve Pu'yu kurtarır. Ertesi sabah Jang Geum'un babası kendi hayatını kurtaracak olan kadını bulur, başı nehrin içine dalmıştır. Bu onun yaşamında ikinci hanım ile karşılamış olduğunun bir işaretidir. JAng Geum'un babası Pu'nun hayatını kurtarır sonra Pu Onu takip eder, Jang Geum'un babası onun yaşamı için ölecek olmasından dolayı endişelidir. Daha sonra birbirlerine aşık olurlar ve evlenirler. Daha sonra Jang Geum doğar.

1. bölum resimleri....

Cengemanın Annesi

9. Cevap: Saraydaki Mucevher -kOre dizisi

2. bölum özeti....

Kral Yeong-Shan annesinin ölümünün gerçekte zehirlenme olduğunu buldu. Bundan dolayı annesinin ölümüne bulaşan herkesi öldürme emri verdi.
    Jang Geum babasının üniforması ve bıçağını görünce bunların ne olduğunu sorar. Babası Jang Geum'a anlatır ve sarayda bir defa çalıştığını söyler. Bir kaç gün sonra büyük bir ziyafet vardır. Suh Chun Su ve Jang Geum dışarıya çıkarlar ve insanların para için güreştiğini görürler. Jang Geum denemesi için babasına sorar, babası tereddüt etsede razı olur ve babası büyük güreşçiyi yener. Güreşçi buna kızar ve kendini bıçaklar ve insanlara yalan söyleyerek Suh Chun'un bıçakladığını söyler. Onlar babasını götürürken Jang Geum arkasından bağırarak onun bir dolandırıcı olmadığını ve eskiden kralı koruduğunu söyler. Ahaliden biri onun yüzünü hatırlar ve kralın annesinin ölümünden sorumlu kişilerden biri olduğunu söyler.

Jang Geum eve dönerek babasının götürüldüğünü söyler. Pu olayları öğrenir ve bilgi almak için oradan ayrılır. Ayrıca bir yasa vardır, aile üyelerinden herhangi bir suç işlemişse diğerleride cezalandırılır. Bu nedenle JAn Geum ve annesi kaçmak zorunda kalır. Pu en yakın arkadaşı Leydi Han'a bir mektup gönderir ve tehlikede olduklarını söyler. Leydi Han bu mektuba çok sevinir çünkü en yakın arkadaşı hala hayattadır. Leydi Han ve Pu buluşurlar yaşadığına mutludur. Leydi Choi, Leydi Han'ı ve Pu'yu bir arada görünce şok geçirir. Leydi Choi'nin ağabeyi hizmetçilerine emir verir, Jang Geum'un yakalarlar, Leydi Han polise Jang Geum'un hakkında bilgi verir. Choi'nin evinden çıkmanın tek yolu budur. Jang Geum ve annesi Jeju adasına sürgüne yollanır, hayatlarını bir hizmetçi olarak devam edecektir. Ama Leydi Choi'nin ağabeyi hizmetçileirni göndererek Jang Geum'un annesini öldürtme emri verir. Pusuda Jang Geum'un annesi okla vurulur ölmeden önce Jang Geum'a bir mektup bırakır. Ancak bu mektubu saray mutfağında en büyük rütbeye geldiğinde okuyacak ve mutfakta saray kahyası olarak günlüğüne yazacaktır.

2. bölum resimler.....

10. Cevap: Saraydaki Mucevher -kOre dizisi

3. bölum özeti...

Jang Geum daha sonra şarap yapan bir aile olan De Jiu (Kang Duk Gu) ve eşi tarafından benimsenir. Sonra Bir fırsatta Jang Geum, prens Jung Jong'a şarap getirir. Jang Geum, Jung Jon'a öyle çok yalvarır ki en sonunda saray hizmetçisi olarak kabul eder. Jang Geum saray sınavına girer ve kazanır. o sırada JungJong başarılı bir şekilde kral YeonSanGun'un yerine geçer. Jang Geum sarayda Yeon-Sheng ve Geum Yeung ile tanışır. Leydi Han onun öğreticisi olur. Sarayda kimse onun Pu'nun kızı olduğunu anlamaz .

3. bölum resimler.

11. Cevap: Saraydaki Mucevher -kOre dizisi

4. bölum özeti...

Jang Geum ve Yeon Seng mutfakta sıkıntıya sebep olur. Kral JungJong'un yemeği gider. Leydi Han Kral için hemen kısıtlı malzeme ile pratik bir akşam yemeği hazırlayarak kralın beğenmesine sebep olur. Leydi Han Jang Geum'u saraydan atmak ister ama Jang Geum af diler ve son bir şans verilir. Saray hizmetçiliği için son bir sınav yapılacaktır. Jang Geum'a bu sınavda en zor sorular sorulur ve zekası ile tüm soruları cevaplandırarak Leydi Han'ın hizmetine girer.

4. bölum resimleri...

12. Cevap: Saraydaki Mucevher -kOre dizisi

Saraydaki Mücevher 7. Bölüm Özeti
    Jang Geum yüzbaşını yaralı bir halde görünce ona yadım eder.Ama saat de 5'i geçer.(Saat 5'de Pan Sul Choi'nin evinde olması gerekmektedir..)Lady Choi Geum Yong'u almaya gelir... Ama Geum Yong, Jang Geum olmadan gidemeyeceğini söyler...Saatler geçer ama Jang Geum hala ortalıkta yoktur... Sabrı taşan Lady Choi Geum Yong'u da alıp saraya gider... Onlar saraya girdikten hemen sonra Jang Geum gelir... Ve muhafızlara yakalanır... Yetkililer tarafından hem kırbaçla dövülme hem de saraydan atılma cezası alır... Lady Jang, saraybeyine; ''Durumu muhafızların değil de benim müdahale etmeliyim, yoksa zavallı kız işkence çekecek...''der.. Saraybeyi de yetkililerle konuşur ve kabul edilir... Jang Geum saraydan atılırken Yeon Seng (Yonsenga) koşarak yanına gelir... Ona Saraydan atılmayacağını, sadece Kalenin yanındaki Bahçede çalışacağını söyler... Bunun için de Lady Han ve Lady Jang da 3 yıllık maaş alamayacaklardır...

Jang Geum bahçeye geldiğinde herşeyin bir düzensizlik içinde olduğunu görür... Bütün çalışanlar uyuyordur... Jang Geum bu durumdan oldukça rahatsız olur... Orada uyuyan biri (Memur Jang)'ne kalkıp işini yapmasını söyler o da alaycı bir tavırla güler... Jang Geum oradan uzaklaşırken yerde karnını tutarak baygın bir şekilde duran bir kızı görür... Hemen yardım ister... Memur Jang kızı tedavi eder ve Jang Geum da onun bir sağlık memuru olduğunu öğrenir... Ondan özür dilemeye gider ... Memur Jang, ''Bundan sonra benim istediklerimi yapacak mısınız?'' Jang Geum, ''Evet efendim'' '' Peki o zaman bundan sonra hiçbirşey yapma, istediğin gibi yat uyu kafanı çek'' der...

Ama Jang Geum bunu dinlememektedir... Depoya gelen tohumları eker... Herkes onun kısa sürede pes edeceğini söyler... Ama Jang Geum pes etmez, devam eder... Ülkede yetiştirilemeyen Çin Baklası bitkisini Jang Geum yetiştirmeyi başarmıştır... Herkes onu takdir eder ve kutlar... Ama Çin Baklalarını bozan birisi vardır, yakalanır... Memur Jang Hemen Müdüre haber verir... Müdür de örf bas edilmesini söyler... İşin arkasınında Bakan Gyumyo ve Pan Sul vardır... Memur Jang fark edilmesi için bitkileri köklerinden koparıp satar... Ve kendisini bir polise bildirir... Savcı sorgularken durumu anlatır ve Müdür göreviden atılır... Bu sefer herkes görevini yapmaktadır...

Jang Geum Memur Jang'a neden böyle yaptığını, başının belaya girebileceğini söyler... Ardından Yeon Seng (Yonsenga) koşarak MÜJDE! diye bağırır... Jang Geum'a geri çağırılıdığını söylemesinin ardınan

13. Cevap: Saraydaki Mucevher -kOre dizisi

SARAYDAKİ MÜCEVHER 8. BÖLÜM ÖZETİ

Jang Geum saray mutfağına dönmek üzeredir. Bay Chang ondan saray kütüphanesinde çalışan arkadaşı Memur park’a bir mektup iletmesini ister. Jang Geum da bunun üzerine önce sarayın kütüphanesine gitmiştir. Buradaki kitaplara hayran hayran bakar. Bu sırada Yüzbaşı gelerek ona burada ne aradığını sorar. Jang geum da Bay Park’a gönderilen mektubu iletmek üzere buraya geldiğni söyleyince Yüzbaşı ona Bay Park’ ın buradan ayrıldığını söyler. Jang Geum onu kütüphanede çalışan bir görevli sanmıştır ve ona bu mektubu Bay Park’ a iletr misiniz diye sormuştur. Yüzbaşı ona gerçek konumunu açıklar. Mektubu okumaya başlar.Bay Chang Memur Park’ tan mektubu getiren ladynin çok zeki ve çalışkan biri olduğunu söyleyerek ona kitap ödünç vermesini rica etmektedir.

Jang Geum başkahyanın yanındadır. Başkahya ona çok zor bir işi başardığını fakat önünde bir engel daha olduğunu söyler. Bu yarışmayı kazanmak zorundadır. Jang Geum hemen çalışmaya başlar .
    Yarışmanın ilk etabı mutfak tarihçesinden gelmiştir. Jang Geum sadece sebze ve yemek konularına çalıştığı için bu soruyu yanıtlayamaz.. Ceza olarak malzeme seçmede en son sırada yer alır

İkinci etap lokma çorbası yapmakttır. Malzemelerin kaybedilmemesi konusunda ladyler uyarılır. Jang Geum gece malzemelerine göz atmak ister ve buğday ununun yerinde olmaıdğını fark eder. Buğday unu çok pahalı bir undur ve sırf bu yarışma için sınırlı miktarda kralın mutfağından getirtilmiştir. Jang geum umutsuz bir biçimde başkahyanın yanına gitmiş fakat oradan da bir sonuç alamamıştır. Sonunda diğer mutfaklarda ununu çalan kişiyi aramaya başlar. SonundA ununu çalan kişiyi yemek yapmak üzereyken bulur. Bu kişi oda arkadaşıdır.Jang Geum ununu geri almak istese de kız vermemektedir En sonunda saray görevlilerinden biri gürültü üzerine mutfağa gelmiştir. Unu çalan lady unu manastıra kapatılacak olan annesi için çaldığını itiraf eder.Saray ladysi olmasına rağmen Ming’ den gelen bir ulağın tecavüzüne uğrayan kadın yıllarca zor da olsa çocuğunu sarayda büyütmeyi başarmıştır. Şimdi kızı onun için çok sevdiği yemeği yapmak üzeredir. Jang Geum’a kızın annesine yemek yapması için ununu verir ve hatta ona yardım eder. Yarışmayı kaybedeceği için üzülürken aklına sarayın bahçesi gelir.

İkinci etap başlamıştır. Geumyang’ ın yemeği çok beğenilmiştir. Sıra Jang geum ‘a geldiğinde onun buğday ununu kaybettiği için yemeğini çentik unundan yaptığı anlaşılır. Fakat yemeği çok lezzetlidir. Özllikle saray beyi malzeme eksiğine rağmen bu kadar lezzetli yemek yapan birinin elenmemesi gerektiğini söylese de Jang Geum malzemelerine sahip çıkamadığı için elenecektir. Elenenler listesinde onun da ismi okunmıştur.

14. Cevap: Saraydaki Mucevher -kOre dizisi

Böldüğüm için özür.
    Ben bu diziyi izledim vedeee tiryakisi oldum çıktım.

15. Cevap: Saraydaki Mucevher -kOre dizisi

busra cok guzel bir dizi ve cok da hoş yaa

16. Cevap: Saraydaki Mucevher -kOre dizisi

Evet..