Saraybosna'yı anlatan ilahi-Hor"Rejjan"-Ramazanska Vecer

'Dini Konular' forumunda Ezgi tarafından 11 Nisan 2008 tarihinde açılan konu

1. Bu parçaya televizyonda tesadüf eseri rastladım.Sözleri,bahsettiği konu beni çok etkiledi.Dili Boşnakça dolayısıyla ben alt yazılı dinlemiştim.Siteye eklemek için altyazılı video çok aradım,hatta Türkçe çeviri bulsaydım kendim ekleyecektim ama bulamadım.Saraybosna'dan bahsediyor,sözleriye dineyince insanın içine işliyor adeta.Gerçi altyazı olmasada insan hissediyor neler dediğini...
    Mostar köprüsüde geçiyor.Ne yalan söyleyeyim Mostar köprüsünün hikayesini bilmiyordum(halbuki yakın tarih ).Eğer benim gibi bilmeyenler belki vardır diye videonun altına köprünün hikayesinide ekliyorum.

MOSTAR'IN MİRASI
    Eski Köprü (Stari Most) 1566 yılında Osmanlı mimarı Hayreddin tarafından inşa edildi.

Mimar Sinan'ın öğrencisi olan Hayreddin, köprü için 456 kalıp taş kullandı.

Köprü, çevresindeki kente adını da verdi. Mostar, Hersek bölgesinin ana kenti oldu.

(Fotoğraf: Unesco)
    MOSTAR'IN İNCİSİ

Yüzyıllarca ayakta kalan köprü, Unesco tarafından Dünya Mirasi ilan edildi; binlerce turistin uğrak yeri oldu.

Kentin erkekleri, nişanlılarına cesaretlerini kanıtlamak için düğün öncesinde köprüden Neretva nehrine atlardı.

(Fotoğraf: S-For)

SAVAŞIN YARALARI

Köprüye ilk saldırıyı 1992'de Bosnalı Sırplar düzenledi.

Kasım 1993'te Hırvat tankları köprüye daha büyük bir zarar veren saldırılarını başlattı.

BOŞLUK

Kasım ayının sonunda köprü tamamen yıkıldı.

Dev taşları, Neretva'nın sularına gömüldü.

Mostar Köprüsü, yüzyıllar boyunca Bosna'da hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolüydü. Şehrin Müslüman ve Hırvat kesimini, birbirine bağlıyordu. Köprünün yıkımı, Mostar'ın çok uluslu mirasının reddedilmesi anlamına geliyordu.
    YAYALARA KÖPRÜ

Tarihi taş köprünün yerini derme çatma bir ahşap köprü aldı.

Mostar civarındaki diğer köprüler de tahrip edildiğinden, nehrin iki yakasını birleştiren tek yapı bu olarak ahşap köprü kaldı.

RESTORASYON

Köprünün yeniden inşaatı için çalışmalar 1997'de başladı.

Macar ordusundan dalgıçlar orijinal taşları nehir yatağından bulup vinçlerle çıkardı.

İSKELE

Köprünün inşaatını Türk şirketi ER-BU yaptı.

Orijinal modele sadık kalan şirket, temelleri de sağlamlaştırdı.

KİLİT TAŞI

30 metre uzunluğundaki, 20 metre yüksekliğindeki köprünün kemerindeki çalışma Haziran 2002'de başladı.

Kilit taşı yerine Ağustos 2003'te konuldu.

YENİ KÖPRÜ

Yeni köprü hizmete 2004'te açıldı.

Mostar bugün çok uluslu bir yönetim tarafından yönetiliyor; ancak savaş döneminde başlayan bölünmeler hala devam ediyor: Hırvatlar nehrin batısında, Müslümanlar doğusunda yaşıyor.

Sırplarsa kente geri dönmedi
    .

YAREN, By_TuaL ve HazaN bunu beğendi.

2. hüzünlü bir paylaşım olmuş emeğine sağlık ezgicim :(

rabbim bosnadaki müslüman kardeşlerimize böyle acılar yaşatmasın inşallah :)

3. Ezgi harika bir paylaşıma imza atmışsın bu olaylar yaşanırken sanırım senin yaşından bile küçüktüm ama o zamanlar şimdiki kadar duyarlı değildim sanırım dünyaya, benim için sadece yaşanmış ve yayınlanmış bir haber olarak kalmış hafızamda ama şimdi o günlere yeniden gittim ve inan dün olmuş gibi içim sızladı bu çalışman daha fazla rep hakediyor ama ben elimden geleni verdim umarım diğer arkadaşlarda duyarlı davranacaklar ve seni rep yağmuruna tutacaklardır...
    Bir kez daha teşekkürler

4. eline emeğine yüreğine sağlık EZGİ:f118: :f118: çok mükemmel bir paylaşımdı:f118: :f118:

5. [TABLE="width:70%;background-image:url('http://www.forumdas.net/images/toolbox/backgrounds/22.gif');border:7px inset green;"][CELL="filter:;"] Hakikaten da Çok Etkileyici ve Saray Bosnada Olanlar Bütün Dünya Biliyor Ama Hepside Sırt Çevirdi ALLAH o gönleri bi Daha Göstermesin. Emeğine Sağlık [/ALIGN][/CELL][/TABLE][/ALIGN]:)

6. emeğine sağlık ezgi paylaşımın için teşekkürler

7. harika bir paylaşıma imza atmışsın ezgi kutlarım emeğine sağlık

günün üyeliğinide kutlarım başarılar dilerim :f118: :f118: :f118:

8. Yorumlarınız ve zaman ayırıp izlediğiniz için teşekkürler:f40:

9. Can Ezgii forumun Prensesi Ezgiii
    Emeğine o güzel yüreğine sağlık harika bir sunum hazirlamışsın konun bir okadar harika
    :f106: neden ben düşenemedim diye hayıflandım kendime ayrıca ama iyiki düşünememişim
    bu kadar harika olmazdı.
    Duyarlılığına ve özenli çalışmana çok çok teşekkür ediyorum.
    Verebilirsem rep i hak ediyor bu konun.
    Tebrikler Ezgi.

10. Ben niçin izleyemiyorumki video ları yaa:( :(

11. ezgicimmmmmm çok sağolllll. Çok güzel bir konu ve harika bir anlatım olmuş. Tüm repler sana feda olsun...

12. yüzlerce defa yıkılsa da, yerine yüzlercesi yeniden ve yeniden yapılsa da, tutup başka doğalara başka iklimlere taşınsa da; topraklarında o kan rengi oldukça, tarihinde o acılar kaldıkça, bir de adı mostar köprüsü oldukça; üzerinden geçen hüznü ve acıyı durduramaz hiç bir insan evladı.
    acıklıdır bu köprü!
    üzerinde panayır düzenleyin isterseniz, yine de iki halkın ortaklaşa kurgusunu yaşadıkları hazin mevsimleri çağrıştırır insana.
    tarihi beterdir mostar'ın, bir kurdeledir, kan rengi...
    ve tüm ihtişamına rağmen mostar köprüsü, acıdır, acıtır...

:(