Sancılı regli dönemlerinde ne yapılmalı?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Gazel tarafından 15 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. adet dönemınde ağrı kesıcı içmek zararlı mıdır


  Regli kadınlara özel biyolojik bir dönemdir. Regli olma süresi ve şiddeti kadından kadına farklılık gösteriyor. Bazı kadınlar karın ağrısı çekmezken bazıları ise dayanılmaz şiddette ağrılar çekebilir. Çoğu kadın bu sancılar yüzünden hemen ağrı kesicilere yönelir. Bu yöntem alışkanlık haline getirildiğinde çokta iyi bir davranış olmayacaktır. Ağrı kesici ilaçlar regliyi kestiği için ağrı kesilir. Oysaki kadın anatomisinin regli dönemine ihtiyacı var. Regl döneminde kullanılan ağrı hafifletici ilaçların kullanılması gerekir. Sıradan ya da kuvvetli ağrı kesiciler tavsiye edilmez. Sürekli ilaç kullanılması da sakıncalı olduğundan regl sancısına başka çareler bulunmalı.

  Ağrı kesicileri kullanmadan önce hekime danışılması ve ilacın yan etkilerinin öğrenilmesi gerekir. Başkalarında herhangi bir probleme neden olmayan bir ilaç size zararlı olabilir.

  Sancılı regli dönemlerinde ne yapılmalı?

  Sancılı regli dönemlerinde bitki çayları kullanılabilir. Örneğin; adaçayı, kantaron çiçeği vs… Bu konuda alternatif tıptan faydalanabiliriz. Yenilen gıdalara dikkat edilmeli ve özellikle lifli gıdalar tüketilmelidir. Kabızlık yapan besinlerden uzak durulmalıdır çünkü kabızlık basıncı arttıracağından regli dönemi daha sancılı geçebilir. Aynı zamanda çeşitli egzersizler ve rahat ettiğiniz pozisyonları da keşfederek regli sancısını azaltabilirsiniz.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Sancılı regli dönemlerinde Forum Tarih
Ereğli Haritası Türkiye Coğrafyası 13 Ekim 2012
Marmara Ereğlisi Haritası Türkiye ile ilgili 1 Eylül 2012
Ereğli ilçe Haritası Türkiye Coğrafyası 16 Haziran 2012
Yellice Köyü Ereğli Konya Bilgileri Türkiye Coğrafyası 23 Ocak 2011