sanat nedir kısaca sanat ne demek

Konusu 'Türkçe Sözlük' forumundadır ve HazaN tarafından 28 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. HazaN

  HazaN Admin Yönetici Admin

  Sanat nedir, Sanatın tanımı, Sanatın anlamı, sanatın açıklaması

  Sanat: Sanat, deha düzeyindeki zekanın, var olana karşı tepkisinin, tutarlı bir bütünlük içerisinde somutlaştığı bir alandır. Sanatçı, zekası ve sezgileriyle çağının önünde giden insan olduğu için, gerçek sanatın anlayanı azdır. Onu anlamak için çaba gerekir.

  Sanat, insanlık tarihinin her döneminde var olan bir olgudur. İnsanlığın geçirdiği evrimler yaşama biçimlerini, yaşama bakışlarını, sanat biçimlerini ve sanata bakışlarını değiştirmiş, her dönemde ve her toplumda, sanat farklı görünümlerde ortaya çıkmıştır.

  Bugün sanatın "duygusal ve düşünsel etkileme gücü"ne sahip oluşu daha belirleyicidir. Bu anlayışa en uygun tanımı yapan Thomas Munro'ya göre; "sanat doyurucu estetik yaşantılar oluşturmak amacıyla dürtüler yaratma becerisidir." Sanat, güzel ile uğraşır. Güzel göreceli bir kavramdır. Kendi içinde tutarlı bir bütünlüğü taşıyan şey çirkin, acı verici, iğrendirici bile olsa estetik açıdan güzeldir.

  Sanat, nesnel ve öznel yaklaşımlara göre farklı açıklanır. Nesnel yaklaşımda sanat, toplumsal etkilerle, öznel yaklaşımda ise salt bir bireysellikle yaratılır.
   
Benzer konu başlıkları: sanat nedir
Forum Başlık Tarih
Sözel Dersler Edebiyatın güzel sanatlarla olan ilişkisi nedir 1 Şubat 2014
El Becerileri Minyatür sanatı nedir kısaca 31 Mayıs 2013
El Becerileri Çini sanatı nedir kısaca 24 Mayıs 2013
Bunları biliyormusunuz Ebru Sanatı Nedir 18 Eylül 2012
Türkçe Sözlük Mahya Sanatı Nedir 27 Temmuz 2012

Sayfayı Paylaş