Salmonella Hastalığı Nedir Nasıl Bulaşır

'Hastalıklar' forumunda Yasemin tarafından 4 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

 1. İlk kez duyduğum bir hastalık ismi bu oldukça merak ettim ve hemen hastalıkla ilgili bilgiler edinmeye çalıştım.Umarım bu hastalık konusunda bilgi edinmek isteyen siz değerli konuklarımıza gereken bilgiyi verebilirim.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/salmonella-hastaligi-nedir-nasil-bulasir-12406.jpg]salmonella-hastaligi-nedir-nasil-bulasir-12406[/IMGALT]

  Büyüklerin ezelden beri çocuklara söyledikleri çiğ yeme sakın bak karnın ağrır uyarısının büyük ölçüde bilimsel gerçeklerle çok uyumlu olduğunu biliyormuydunuz. Salmonella özellikle kümes hayvanlarında çok fazla görülen bir hastalıktır.Bu hastalık özellikle hayvanların dışkısı bulaşmış besinler nedeniyle yayılmaktadır.

  Bu hastalıktan korunmak için yapmanız gereken şeyler vardır bunlar öncelikle yumurtadan başlayalım ki özellikle çocuklarımıza çok fazla yedirdiğimiz bir besindir yumurta.Kesinlikle çiğ yumurta yemekten kaçının iyi bir şekilde pişirin ayrıca çiğ yumurta bulunan yiyecek türlerinden uzak durun.Çiğ besinleri yumurtadan ve pişmiş yiyeceklerden uzak tutmaya çalışın çiğ sebzeleri temizledikten sonra mutlaka ellerinizi yıkayın kullandığınız mutfak malzemelerinide temizleyin.

  Son bir not düşmek istiyorum anladığımız kadarıyla Salmonella hastalığı başta yumurta olmak üzere yeşil yapraklı iyi yıkanmamış sebzeler yolu ile bulaşıyorlar mutlaka bu besinleri çok iyi yıkamalıyız ve yumurtayı iyi pişirmeliyiz.Ayrıca az pişmiş yada çiğ et,yumurta ve tavuk etinden pastörüze olmayan sütler ile üretilen içecek ve yiyeceklerden uzak durmaya çalışmalıyız.
   
Yükleniyor...
- Salmonella Hastalığı Nedir Forum Tarih
Kadınca Kadınlardaki alışveriş hastalığına manevi yönden bakış Kadınca 5 Haziran 2016
Gut Hastalığı Belirtileri ve Nedenleri Sağlık Rehberi 18 Mayıs 2016
Ağız kokusu hangi hastalığın habercisi Sağlık Rehberi 17 Mayıs 2016
Koah Nedir Hastalığın Tanısı Nasıl Konulur? Sağlık Rehberi 17 Mayıs 2016