Salih Amel ,Güzel İş ve Güzel Davranış:

Konusu 'İslami Bilgiler' forumundadır ve EyLüL tarafından 16 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. EyLüL

  EyLüL Üye


  Salih Amel ve Güzel Davranış


  Doğru bilgi ve doğru inanışın doğal sonucu, doğru davranıştır. Kur’an-ı Kerim, insanların doğru inanmalarını sağlayarak, doğru davranmaya yöneltir. Kur’an ayetleri, iyi davranışlı kimselere rahmet ve rehber olan, hikmetli ayetlerdir. (Lokman suresi, 2-3. ayetler)

  Kur’an’da, Allah’ın indirdiği dine uygun her türlü tutum, yararlı, ıslah edici, düzeltici, içinde dirlik düzenlik barındıran davranışlara, doğru davranış (salih amel) denir. Salih amel Allah’ın rızasına, kişinin ve toplumun menfaatine uygun olan her güzel iş, söz ve davranıştır. Resim 4.3 : Aile içerisinde sevgi-saygı ve anne babaya itaat, doğru bir davranış ve salih bir ameldir.

  Doğru davranış (salih amel) kulu, Allah katında manevi derecelere ve mutluluklara yükseltir. “İnanıp da salih ameller işleyenler için devamlı bir mükâfat vardır.” (Tin suresi, 6. ayet) ve “Şüphesiz iman edip, salih ameller işleyenler var ya; işte onlar yaratılmışların en hayırlısıdırlar.” (Beyyine suresi, 7. ayet )

  Allah insanları yaratmış, aralarından elçiler göndererek doğru bilgi, doğru inanış ve doğru davranışı göstermiş ve bizi bir imtihana tabi tutmuştur. “O, hanginizin daha güzel davranış (amel) yapacağını sınamak için ölümü ve hayatı yaratandır. O, mutlak güç sahibidir, çok bağışlayandır.”(Mülk suresi, 2. ayet)

  İnsanlar davranışlarında hürdür. Doğru ve faydalı davranışların yanında, yanlış ve zararlı davranışlar da yapabilir. Hareketlerindeki serbestlikten ve davranışları seçebilme hakkından dolayı, yaptıklarından sorumlu tutulmuştur.
   
Benzer konu başlıkları: Salih Amel
Forum Başlık Tarih
Sorularla İslamiyet Salih Amel Nedir? 24 Ocak 2013
Rüya Tabirleri Rüyada Amel i salih Görmek 30 Aralık 2010
Diziler Salih Kuşu dizisinin konusu 29 Nisan 2013
( e-f-g-h ) Eren Hacısalihoğlu Kimdir Resimleri 23 Şubat 2013
Medya Takip Selin Şekerci ve Eren Hacısalihoğlu beraber mi? 23 Şubat 2013

Sayfayı Paylaş