Sakız Muhallebili Kurabiye

'Damak Keyfi' forumunda Wish tarafından 19 Haziran 2008 tarihinde açılan konu

1. Sakız Muhallebili Kurabiye
    Malzemeler

1 paket Sana yağı (250 gr) (oda sıcaklığında)
    3 su bardağı un (345 gr)
    3 yemek kaşığı yoğurt (100 gr)
    1/2 çay kaşığı tuz
    Muhallebisi İçin,
    1/2 su bardağı süt (100 ml),
    1 tepeleme yemek kaşığı un (12 gr),
    1 su bardağı toz şeker (175 gr),
    1 adet yumurta,
    1 paket vanilya,
    1 1/2 çay kaşığı damla sakızı
    Üstü İçin, Pudra şekeri

Yapılışı

Fırınınızı 170°C’ ye ısıtın. Fırın tepsisini yağlayın.

Damla sakınızı havanda döverek toz haline getirin. Elenmiş unu, yoğurdu, oda sıcaklığındaki Sana yağını ve tuzu genişçe bir kapta karıştırarak hamur haline getirin; hamur elinizi bırakana kadar yoğurun.

Hamurun üstüne nemli bir bez örterek 1 saat oda sıcaklığında dinlendirin.

Muhallebisi için, bir tencereye süt, un, şeker, yumurta ve vanilyayı koyun, orta ateşte sürekli karıştırılarak muhallebi kıvamına gelene kadar yaklaşık 10 dakika pişirin. Ateşten aldıktan sonra toz damla sakızı ilave edip karıştırdıktan sonra, başka bir kaba alıp soğumaya bırakın.

Dinlendirdiğiniz hamuru merdane ile yarım parmak kalınlığında açın. Hamurdan su bardağı ile yuvarlak parçalar kesin. Her bir hamur parçasına hazırladığınız muhallebiden bir tatlı kaşığı kadarını yayarak sürün ve hamuru yarım ay şeklinde kapatın. Kenarlarını elinizle iyice bastırın.

Yağlanmış tepsiye 3 parmak aralıklarla dizerek önceden ısıtılmış fırında hafif pembe renk alana kadar yaklaşık 20-25 dakika pişirin.

Soğuduktan sonra üzerine bolca pudra şekeri serperek servis yapın.

Not: Bu kurabiyede yoğurt ve muhallebi kullanıldığı için 1-2 gün içinde bayatlamadan tüketilmesi gerekir.

2. Ben yapıyorum çok güzel oluyor tavsiye ederim :f63:

Paylaşıma tşkler Wish emeğine sağlık :f97:

3. benim tatlıyla aram hoş değil ama çocuklar için güzel tarif Wish ciğim saoll canımm...:f40:

4. Eco

Eco

vayyy vayyy vayyy
    filiz hanım yapıyorsunuz siz haa,,
    hani biz göremedik hiç,göremeyiz tabi hep kendiniz yiyin siz :)
    nevraaaaa
    al bu tarifi sende yap,canım çektii:f106:
    paylaşım için teşekkürler:f118:

5. aa wish kek ve pasta tarifleri biliyosun benim onayımdan sonra yayınlanıyor.Önce sen bu güzel kurabiyeyi yapacaksın ben tadına bakıcam sonra yayınlayacazz demi ama :)

6. Adı güzel duruyor ama tadını bilemiyorum :f106:

En iyisi anneme yaptırıyım ben. Paylaşımın için teşekkürler Wish canım kurabiye çekiyordu zaten...

7. WisH ellerine sağlık canım güzel bir tarife benziyor
    ilk fırsatta deneyeceğim o zaman burda sizlerede ikram ederim söz :f106:

8. Ellerine sağlık Wish güzele benziyor denemek lazım demi buradan tadını nasıl bilecez:f106: :f106: