Sakız çiğnemek zararlımı, sakızın zararları

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 5 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

 1. sakız çiğnemenin zararları nelerdir


  Pek çok şekersiz sakızda sorbitol isimli tatlandırıcı bulunur. Bir tür laksatif olan sorbitol, ince bağırsak tarafından çok zor absorbe edilir.

  Kronik diyare, karın ağrısı ve tehlikeli boyutlarda aşırı kilo kaybı bulunan iki hastanın yemek yeme alışkanlıklarının analiz edilmesiyle birlikte, problemin sorbitol içeren sakızların aşırı tüketimine bağlı olduğu tespit edildi.

  Hastalardan birinin 21 yaşında genç bir bayan olduğu, ve günde ortalama 16 sakız çiğnediği, yani günde 18-20 g sorbitol tükettiği açıklandı. 46 yaşında olan diğer hastanın ise, günde yaklaşık 30g sorbitol tükettiği belirtildi.

  Sorbitol tüketiminin sonlanması ile, her iki hastanın da iyileştiği ve normal kilolarına döndükleri gözlemlendi.

  Uzmanlar, tüketicilerin genellikle sorbitolün muhtemel yan etkilerini bilmediklerini belirtiyorlar. Diyare, karın ağrısı gibi şikayetleri olan kişiler bunun nedeninin sorbitolün laksatif etkisi olabileceğini genellikle düşünmüyorlar.

  Sorbitol tüketiminin kronik diyare ve bağırsak bozukluklarının yanı sıra, %20 gibi ciddi boyutlarda kilo kaybına da neden olduğunu söyleyen uzmanlar, sebebi belirlenememiş aşırı kilo kaybının görüldüğü durumlarda, sorbitol içeren yiyeceklerin tüketiminin dikkate alınması gerektiğini belirtiyorlar
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- Sakız çiğnemek zararlımı Forum Tarih
Sakız Çiğnemek Karnı Şişirir mi? Merak Ettiklerimiz 24 Ağustos 2013
Sakız Çiğnemek Orucu Bozar Mı Ramazan ve Oruç 18 Temmuz 2012
Sakız çiğnemek oruç bozar mı Ramazan ve Oruç 3 Ağustos 2011
Ağızda Sakız Gibi Çiğnemek Deyiminin Anlamı Atasözleri ve Deyimler 24 Haziran 2011