Saka Maması

'Hayvanlar Alemi' forumunda By RiZeLi tarafından 12 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. Saka'nın Maması
  Saka Bakımında Mama
  Saka Maması
  Sakada yem ve mama oldukça önem taşır. Birçok üretici farklı tohumlar kullanır.

  Ağırlıklı sade yem olmakla, Pirella (beyaz yuvarlak), kenevir, keten tohumu, marul tohumu, çok az muhabbet yemi, ayrı mamalıkta da nijer veririm.

  Mama tarifim:
  Mamayı kuşlarımın sayısına göre, tüketebilecekleri kadar göz kararı yaparım.

  Malzeme : Bir tane haşlanmış yumurta, bebe bisküvisi, galeta unu da olur. Toz halinde ezerim. 1 ölçeğe (3 ölçek e vitaminli su) nemlendirici Rusk mama kullanırım (fırınlama işlemi ile buğdaydan yapılmış ek yem katkısıdır. Fırınlama işlemi ile emiş gücünü son derece fazla arttırılmıştır. Rusk nemli kalmayı devam ettirir. Diğer yumuşak yemlerle kullanıldığında tazeliği ve nemliliği devam ettirir) Rusk, suyu iyice emdikten sonra Orlüx ‘ün kurtlu, larvalı vs. Kuru mamasından 1 ölçek katarım. Yine içine, toz haline getirdiğim fındık, badem, ceviz vs. Eklerim. Yarım çay kaşığı bira mayası, mercimek tanesi kadar Spurilina, 1 çay kaşığı üzüm şekeri (glikoz şekeri eczanelerde) daha önceden çimlendirip hazırladığım tohum karışımı (kenevir, nijer, sarı buğday vs.) Bulabilirseniz deve dikeni tohumu (iyice ezin) ben ayrıca mamalıklarına canlı un kurdu da eklerim. Afiyetle kuşlarıma servis ederim.

  Mamayı fazla yaptıysanız derin dondurucudan saklayabilirsiniz. Derin dondurucudan çıkardığınız mama, açılmadan yeteri kadar donmuş bir şekilde çıkarın ve gerisini tekrar derin dondurucudan bırakın.


  ALıntıdır.
   
Yükleniyor...
- Saka Maması Forum Tarih
Sakarya savaşının çıkma sebepleri kısaca Genel Türk Tarihi 11 Ağustos 2015
Sakal kıran tedavisi nasıl yapılır Sosyal Konular 22 Mart 2014
Sakal çıkma yaşı nedir? Sosyal Konular 5 Mart 2014
Sakarya Nüfusu 2015 Türkiye Coğrafyası 4 Şubat 2014