Sait Faik Abasıyanık Kısa Bilgi

'Biyografi' forumunda Merve tarafından 13 Haziran 2012 tarihinde açılan konu

1. Sait Faik Abasıyanık Hakkında Kısa Bilgi

Sait Faik Abasıyanık İle İlgili Kısa Bilgi

23 Kasim 1906da Adapazarinda dünyaya geldi. Istanbul Erkek Lisesinin sonuncu sinifinda iken Bursa Lisesine geçti, buradan mezun oldu. Istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde bir süre egitim gördü. Ekonomi ögrenimi için Isviçreye gitti. Kisa süre kaldi ve Fransaya geçti. 3 yil Fransada yasadi. Yurda dönüste ticaretle ugrasti. Bir süre Halicioglu Ermeni Yetim Mektebinde Türkçe grup dersleri ögretmenligi yapti. Hikayeleriyle tanindi. Yasamini Sislide Bulgar Çarsisindaki apartman ve Burgaz Adadaki kösklerinde annesi ile geçirdi. Evlenmedi. Ölümünden sonra Burgaz Adadaki evi müze haline getirildi. 11 Mayis 1954te sirozdan öldü. Annesi, ölümünden sonra "Sait Faik Hikaye Ödülü" olusturdu. Olayi temel alan geleneksel öykü kaliplarini yikarak Türk öykücülügünde yeni yollar açti. Siirsel bir anlatim, gerçegi çesitli durumlariyla görünür kilan bir gözlem ve izlenim gücüyle kendisinden sonraki öykücülere önderlik etti. Çagdas edebiyata katkilarindan dolayi Amerikadaki Uluslararasi Mark Twain Derneginin onur üyeligine seçildi.

alıntı