Sahurda Yenebilecek Şeyler

'Ramazan ve Oruç' forumunda Masal tarafından 25 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Sahurda Yenilecek Şeyler


  Sahurda Ne Yemeliyiz


  Sahurda yediğimiz yemekler bazen bizi bütün gün tok tutarken, Yeri geldiğinde bir saat içinde bile acıktırabilir. Özellikle susatmayacak şeyler yemenin ayrı bir önemi vardır. Sahur menülerinin tok tutan besinlerle hazırlanması durumunda, daha sağlıklı ve kolay oruç tutulabilir.

  Ramazanda sahur ve iftarda sıvı dengesinin korunması önemlidir. Oruç tutan kişilerin yaşadığı sıvı kaybı, komposto, meyve suyu ve hoşaf gibi içecekler aracılığıyla giderilebilir.

  Sahurda diğer öğünlere göre daha hafif ve daha çok tok tutan, kan şekerini daha yavaş yükselten besinler tercih edilmelidir. Bu besinler arasında et, süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi protein bakımından zengin besinlerin yanı sıra sebzeli börekler ve meyve yenilmelidir.

  Bunun yanında karbonhidrat için tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, makarna, patates (haşlanmış), bulgur pilavı gibi karbonhidrat içeren besinler alınmalıdır. Domates, salatalık, biber gibi sebzelerde mutlaka yenilmelidir. Bunun yanında, mineral ihtiyacı da maden suyu ile sağlanabilir. Vücudun kitlesine göre bir veya iki şişe maden suyu vücut için gerekli minerali karşılar.
   
Yükleniyor...
- Sahurda Yenebilecek Şeyler Forum Tarih
Sahurda kilo almamak için ne yemeliyiz Sorularla İslamiyet 16 Mayıs 2016
Sahurda yeme içme ne zaman kesilmeli Sorularla İslamiyet 16 Mayıs 2016
sahurda çok su içmek zararlımıdır Sağlıklı Beslenme ve Diyet 18 Haziran 2015
Sahurda ezan okunurken yemek ve su içmek orucu bozar mı Ramazan ve Oruç 18 Haziran 2015