Sahurda Ne Zaman Niyet Edilir

'Ramazan ve Oruç' forumunda Yasemin tarafından 11 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

 1. Sahurda Niyet Ne Zaman Edilir  Ramazan ayında oruçla ilgili birçok soru gelir akıllara en çok merak edilen sorulardan biride sahurda niyet ne zaman yapılmalı.

  Tutulacak orucun kabul olması için niyet etmek şarttır. Niyetsiz oruç makbul olmaz.Ramazan orucuna, akşamdan itibaren kuşluk vaktine kadar niyet edebilirsiniz.

  Normal olarak oruca, sahur yemeğini yedikten sonra niyet edilir. Ancak sahurda uyanamayıp yeme içme zamanının bittiği imsak vaktinden sonra kalkan bir kimse, güneş doğmuş olsa bile, kuşluk vaktine kadar o günün orucuna niyet edebilir. Yeter ki, imsak vaktinden sonra orucu bozacak bir şey yapmasın.

  Sahura kalkmak istemeyen bir kimse, akşamdan sonra yarının orucuna niyet edebilir, geceleyin kalkıp tekrar niyet etmesi gerekmez. Ramazan ayında tutulamayan orucu, başka günlerde kaza ederken niyetin geceleyin tan yeri ağarmadan önce yapılması gerekmektedir. Keffaret oruçları da bu şekilde niyet edilerek tutulur. Bu oruçlara imsaktan sonra niyet edilmesi yanlıştır.

  Niyet esasen kalp ile olur. Yani geceleyin, yarın oruç tutacağını kalbinden geçiren kimse niyet etmiş olur.

  [IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/orucanezamanniyet-edilir-78519.jpg]orucanezamanniyet-edilir-78519[/IMGALT]
   
Yükleniyor...
- Sahurda Zaman Niyet Forum Tarih
Sahurda yeme içme ne zaman kesilmeli Sorularla İslamiyet 16 Mayıs 2016
Sahurda Ne Zamana Kadar Yiyebiliriz Ramazan ve Oruç 11 Temmuz 2013
Sahurda Yemek Ne Zaman Bırakılır Ramazan ve Oruç 21 Temmuz 2012
Sahurda Ne Zamana Kadar Yemek Yenir Sorularla İslamiyet 7 Ağustos 2010