Şahtere Otunun Faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda CalviN tarafından 6 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. şahtere otunun yararları
  Şahtere Otunun Faydaları
  Şahtere Otu (Fumaria officinalis): Pembe ya da beyazımtırak renkte çiçekler açan, 40-50 cm boylarında, otsu bir bitkidir. Tanen, fumarik asit, fumarin ve şeker içerir.

  Şahtere Otunun Faydaları ve Tıbbi Etkileri: İdrar arttırıcıdır. Yatıştırıcı ve terletici etkilere sahiptir. Karaciğer hastalıklarına karşı faydalıdır. Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Yüksek tansiyonu düşürür. Damar sertliğine karşı koruyucudur. Kanı ve böbrekleri temizler. Sarılığa karşı faydalıdır. Hazmı kolaylaştırır ve mide ağrısı şikayetlerini giderir. Sedef, uyuz ve egzama gibi cilt hastalıklarını gidermeye yardımcı olur. Basura karşı faydalıdır. Kepeği azaltır.

  Şahtere Otu Nasıl Kullanılır? Şahtere Otunun yaprakları ya da bitkinin toprak üstü kısımlarının tamamı kurutulduktan sonra sıcak suda haşlanarak çay ya da merhem şeklinde kullanılabilir. Bitkinin özsuyu haricen cilt hastalıklarına karşı kullanılır. 4-5 dakika kadar kaynatıldıktan sonra elde edilen bu su ile baş yıkanırsa kepeği gidermeye yardımcı olur. Cilt hastalıklarına karşı da faydalıdır.
   
Yükleniyor...
- Şahtere Otunun Faydaları Forum Tarih
Şahtere Faydaları Şifalı Bitkiler 26 Ağustos 2010
Isırgan Otunun Mucizevi Faydaları Nelerdir Sağlık Rehberi 18 Mayıs 2016
Dereotunun Bilinmeyen Faydaları Sağlık Rehberi 18 Mayıs 2016
Melisa Otunun Faydaları Bunları biliyormusunuz 20 Mayıs 2013