Sahib-i tertip nedir nasıl olunur

'Dini Konular' forumunda EyLüL tarafından 25 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

  1. Sahib-i tertip nedir? Sahib-i tertib kaza namazını nasıl kılar?

    Beş vakitten fazla namazı kazaya kalmamış olan kimseye “sahib-i tertib/tertip sahibi” denir. Tertip sahibi olan kimsenin, kaza namazı ile vakit namazı arasında sıraya uyması yani öncelikle kılmadığı namazı/namazları kaza etmesi, daha sonra içinde bulunduğu vaktin namazını kılması gerekir (Mevsıli, İhtiyar, İstanbul, ts. I, 64).

    Zira Rasulüllah Hendek Savaşı’nda kılamadığı dört vakit namazı sırayla ve vakit namazından önce kılmıştır (Buhari, Meğazi, 29). Ayrıca Hz. Muhammed (s.a.s.), şöyle buyurmuştur: “Bir kimse bir namazı unutur da, imama uyarak kılmakta olduğu bir namazda iken hatırlarsa; imamla beraber kılmakta olduğu namazı tamamlasın ve unutmuş olduğu namazı da ondan sonra kılsın. Sonra imamla beraber kılmış olduğu namazı da yeniden kılsın” (Beyhaki, Sünen, Haydarabad, 1344, II, 221).

    Öte yandan kazaya kalan namazların sayısı altı veya daha fazla olursa kişi sahib-i tertip niteliğini kaybeder. Böyle bir kimse kazaya kalan namazları ile vakit namazları arasında sıra gözetmek zorunda değildir (Mevsıli, İhtiyar, İstanbul, ts. I, 64). Kazaya kalan namazlarını kılmadan vakit namazlarını kılabilir. Tertip düştükten sonra kaza namazları için belirli bir vakit aranmaz; mekruh vakitler dışında her zaman kaza namazı kılınabilir.
     
Yükleniyor...
- Sahib tertip nedir Forum Tarih
Oyun Oscarı Sahibi Oyunlar Medya Bölümü 18 Mayıs 2016
Beyaz tv'nin sahibi kimdir Güncel Bilgiler 16 Aralık 2014
Bir insanın her konuda bilgi sahibi olması mümkün müdür? Sosyal Konular 1 Eylül 2014
Güzel Ahlak sahibi olmak İçin Okunacak Dua Dualar ve Faziletleri 17 Ocak 2014