Sağlık hizmetleri nedir kaça ayrılır

'Sağlık bilgisi' forumunda Yasemin tarafından 9 Mart 2014 tarihinde açılan konu

 1. Sağlık hizmetleri nedir kaça ayrılır kısaca
  Sağlık hizmetleri şunlardır:

  a. Koruyucu sağlık hizmetleri
  b. Tedavi edici sağlık hizmetleri
  c. Esenlendirici sağlık hizmetleri (rehabilite edici) dir.

  İlk yardım, koruyucu sağlık hizmetleri alanı içinde yer alır. ilk yardım, kaza yerinde veya 1. basamak sağlık hizmeti veren kurumlarda yapılan geçici tıbbi uygulamadır. Nakil süresince devam eder. Acil serviste veya ilgili klinikte acil,tedavi olarak devam eder. ilk yardım nerede yapılırsa yapılsın hayat kurtarıcı uygulamadır.

  Koruyucu sağlık hizmetleri bireyi ve toplumu bilgilendirerek hastalıklardan korunmayı, çeşitli çalışmalarla hastalıkları önceden önlemeyi amaçlayan sağlık hizmetleridir.

  Kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri:

  Hastalıkları engellemek ve tedavi etmek için verilen bu hizmetler, eğitilmiş sağlık personeli tarafından yürütülür. Sağlık eğitimi, yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması, aile planlaması, bulaşıcı hastalıkların kontrolü, periyodik muayeneler, toplum içi araştırmalar ve istatistiksel çalışmalar, yaşlı bakımı, erken teşhis ve tedavi çalışmaları bu grupta yer alır.

  Birincil koruma: Kişiyi hastalıklardan korumak için alınan önlemlerdir. Örneğin, yeterli ve dengeli beslenme öğretilerek yanlış beslenmenin önüne geçilebilir.

  Birincil koruyucu sağlık hizmetleri adı altında insanlara bulaşıcı hastalıklardan, kanserden korunma ile ilgili bilgi verilir.
   
Yükleniyor...
- Sağlık hizmetleri nedir Forum Tarih
Prodent Sağlık Hizmetleri Nerede Ne Nerede ? 26 Temmuz 2012
Çanakkale Savaşında sağlık hizmetleri Genel Türk Tarihi 16 Mart 2012
Evde Sağlık Hizmetleri Uygulaması Sağlık Rehberi 23 Şubat 2012
Altis Sağlık Hizmetleri Nerede Ne Nerede ? 16 Şubat 2012