Safran Faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda Wish tarafından 27 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. Safranın Faydaları nelerdir
  Safran nasıl Kullanılır ve Safran neye İyi Gelir
  [​IMG]

  Safran Mor renkle, güzel kokulu çiçekler açan bir bitkidir. Safranın tepeciklerinden elde edilen baharat da aynı adla anılır ve çok değerlidir.

  [afranın Faydaları :[
  Safran acı tadı ile iştah açıcıdır. Sinirleri uyarıcı etkisi ile vücuda dinçlik ve kuvvet verir. Sinir zayıflığını giderir. Kokusu yatıştırıcı ve rahatlatıcıdır.

  Ateşi düşürür ve öksürüğü keser. Bu özelliği ile özellikle astım ve bronşitte faydalıdır. Safranın karaciğer hastalıklarında da faydası görülür. Ciltteki kaşıntıları ve sivilceleri giderir.

  Rahim kaslarını uyararak adet söktürücü etki gösteren safran, bu özelliği ile düşüğe de sebep olabileceği için hamileler tarafndan kullanılmamalıdır. Adet sancılarını azaltmakta da etkilidir. Diş etlerini kuvvetlendirir ve dişeti ağrılarını azaltır. Uyarıcı etkisi ile cinsel isteği de arttırır.
  Safran Nasıl Kullanılır ?
  İlaç, boya maddesi ve baharat olarak kullanılır. Çok güçlü bir koku ve renk vericidir. Fazla miktarda kullanılmamalıdır. Hamileler hiç kullanmamalıdır. Yumurta sarısı ile karıştırılıp çıbanlara konursa faydası görülür. Bal ile macun yapılırsa kumları dökmeye yardımcı olur.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 19 Eylül 2012
Yükleniyor...
- Safran Faydaları Forum Tarih
Safranın Faydaları Şifalı Bitkiler 6 Ekim 2009
safranbolu evlerinin genel mimari özellikleri nasıldır Ne Nerede ? 9 Kasım 2014
Safranbolu Haritası Türkiye Coğrafyası 12 Aralık 2012
Taze Meyveli Safranlı Muhallebi Tarifi Resimli Damak Keyfi 20 Nisan 2012