Saç neden ve nasıl beyazlar

'Bunları biliyormusunuz' forumunda HazaN tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. Saç beyazlamasının nedenleri
    Saçlar ne zaman beyazlar

Neden saçların beyazlamış arkadaş?
    Sanada benim gibi çektiren mi var?...

Şarkılara bile konu olmuştur saç beyazlaması, üstelik yaşlılık ve çile çekme belirtisi olarak bilinir. Kim çok çile çektiyse o kadar çabuk beyazlar saçları denir. Hatta "Beni baban kocattı kızım bak saçımda siyah kalmadı" diye dert yanar annelerimiz ama bilmezler ki saç cefadan tırnak sefadan büyümez :f106:
    İşte saçların beyazlamasının nedeni...

Bir saç teli ortası boş ve içinde melanin denilen boya pigmenti bulunan bir tüpten başka bir şey değildir. Gençlik çağında bu melaninleri bir arada tutan bir sıvı bulunur ancak bilinen bir gerçektir ki yaş ilerledikçe derimiz, vücudumuzdaki kılları eskisi gibi sağlıklı olarak sağlıklı olarak üretemez hale gelir. Kılların ortasındaki sıvı kaybolur boya hücreleride tutunamaz ve havada kalır.

Böylelikle saçlar boyasız hale dönüşür yani aslında asıl rengine yani beyaza döner.

2. Cevap: Saç neden ve nasıl beyazlar

=) çok şükür halen böyle bir derdim yok fakat saçımı boyatmak istiyorum, saçın çabuk beyazlaşır sakın boyatma diye karşı çıkıyolardı... Şimdi bu açıklamayı yapsam karşı çıkmaktan vazgeçerler mi aceba??? =DDD

3. Cevap: Saç neden ve nasıl beyazlar

Anniccha bu soruya cevap vermeden önce yaşına baktım hani eğer 17 yaş ve altı olsaydın diycektim ki hayır boyada saçı beyazlatır otur oturduğun yerde :f106: ama görüyorum ki artık sen abla olmuşsun yav sende inat edebilirsin ben saçımı boyatacağım diye :f132:

4. Cevap: Saç neden ve nasıl beyazlar

Teşekkürler:) Şimdi gidip mora boyatıcam saçımı :)

5. Cevap: Saç neden ve nasıl beyazlar

Saç neden beyazlar sorusunun yegane cevabını ve nedenini söylüyorum !!!İşte cevabı :f30::f30::f30::f30:

6. Cevap: Saç neden ve nasıl beyazlar

Mor muuuuuu :f73:
    Bence boya kesinlikle saçları beyazlatırrrr bence sen birkaç yüzyıl daha bekle saçlarını boyamak için :f19:

7. Cevap: Saç neden ve nasıl beyazlar

Evet yarın uyandığında saçlarının büyük bölümü beyazlamış olucak haberin olsun:)

8. Cevap: Saç neden ve nasıl beyazlar

:f20:Hmmm!...Sanırım herkes bu yüzden karşı çıkıyor :f116::)

9. Cevap: Saç neden ve nasıl beyazlar

O da bir güzellik bence.Olacağa çare yok :f196:beyazlasın... :)

10. Cevap: Saç neden ve nasıl beyazlar

Son zamanlarda her ne kadar "ömrümü yedin" sözü moda olsa da,
    bir zamanlar "ömrümü kuruttun ömrümüüü" diye bir söylem vardi.
    Demek ki eskilerin bir bildigi varmis bunu söylerken,
    aslinda "melaninlerimi kuruttun körolasııı" demek istiyorlarmis, anlasildi.
    :f30:

11. Cevap: Saç neden ve nasıl beyazlar

Olacakla öleceğe çare yok belki ama beyazlayan saça çare var Allahtan Bluemmm
    mesela şuanda tam gözümün önünde bir tane beyaz saç bana sırıtıp duruyor en kısa zamanda bende ona sırıtacağım haberi yok :f106:

12. Cevap: Saç neden ve nasıl beyazlar

Saçların beyazlaması günümüzde çok fazla bir sorun değil aslında.Bitkisel doğal boyalara kadar herşey mümkün ve erkeklerde bu gelişimden faydalanıyor :)
    Onunda ayrı bir güzelliği vardır eminim.Kırışıklıklardan daha sevimli olur en azından :)