Saç Dökülmesini önlemenin yolları nelerdir

'Kişisel Bakım' forumunda EyLüL tarafından 30 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. Saç dökülmesi nasıl engellenir
  Saç dökülmesini önleyebilirsiniz

  Eğer yıkarken ya da tararken günde 80 ile 100 tel saçınız dökülüyorsa bu normaldir.

  Ama elinizde bir avuç saç kalıyorsa, fazla miktarda dökülme söz konusudur. Erkeklerde en yaygın olan saç dökülmesi 'androgenetik' denilen şeklidir. Erkeklerde saçlar genelde şakaklarda ve tepede dökülür, bazen dazlaklığa kadar gider. Kadınlarda ise saç dökülmesi belirli bir bölgede olmaz saçlar seyrekleşerek yaygın şekilde dökülür.

  Saç dökülmesi, aileden gelen ırsi bir rahatsızlık olabilir. Stres, doğum sonrası ve menopoz dönemindeki hormon dengesizliği de saç dökülmesine neden olurlar.

  SAÇ DERİSİNE MASAJ:

  Stres de saç dökülmesinde önemli bir etkendir. Stres, kadınlarda az miktarda bulunan erkeklik hormonu testosteron'un üretimini kolaylaştırır. Saç dökülmesinden testosteron hormonu da sorumludur. Saçlarınız tutamlar halinde dökülüyorsa nedeni, stres olabilir. Stres (gerginlik, sıkıntı) nedeniyle saç derisinde bir gerginlik oluşur; bu gerginlik saç dökülmesini başlatabilir. çünkü saç derisindeki gerilme nedeniyle damarlar daralır; kıl keselerini besleyen kanın akışı yavaşlar. Uzmanlar böyle durumlarda saç derisine masajla gevşemeyi öneriyorlar. Kendiniz ya da bir yakınınıza bu masajı yaptırabilirsiniz.

  Sonra parmaklarınızı alnınıza koyun ve yukarıya, saç diplerine hareket ettirerek bir dakika ovun. Sonra parmaklarınızı başın arkasına koyun ve saç derisini önce yukarı doğru; sonra aşağıya, boyuna doğru ovun.

  SAÇLARIN GIDASI

  Saç sağlığı, sağlıklı bir beslenmeye bağlıdır. Vitamin ve mineral yönünden yetersiz beslenme saçları zayıflatır. Sağlıklı saçlara sahip olmak için tıpkı cilt güzelliğinde olduğu gibi bol su içilmelidir.

  C (turunçgiller), E (bitkisel sıvı yağlar) ve B (buğday, pirinç) grubu vitaminler, silikon, selenyum ve çinko da saç sağlığı için temel vitaminlerdir. Buğday ve soyada bulunan amino asitler de saçları güçlendiriyor. Bunları içeren vitamin takviyesi yapabilirsiniz. Uzmanlara göre saçlar için yararlı olan gıdalar arasında taze meyve, yağlı balık ve üzerinde zeytinyağı gezdirilmiş taze salatayı sayabiliriz. Vücudun yağsız kalması saçların cansız ve kuru olmasına neden olur.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...
- Saç Dökülmesini önlemenin Forum Tarih
Saç Dökülmesini önlemek için ne yapmalıyım? Kişisel Bakım 20 Ağustos 2015
Saç dökülmesinin başlıca nedenleri nelerdir? Kişisel Bakım 6 Şubat 2014
Saç Dökülmesini Engelleyen Yılan Yağı Kişisel Bakım 13 Kasım 2013
Saç Dökülmesinin Başlıca Nedenleri Kişisel Bakım 20 Haziran 2013