Saç Dökülmesi ve çözümü (erkekler ve bayanlar için

'Kadınca' forumunda yasemin cemre tarafından 6 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. Normalde saçlarımız ne kadar dökülür?

Günde 100 kadar yıkama sonrasında ise 200’e yakın saçın dökülmesi normaldir. Bu sayının üzerindeki dökülmeler normal değildir ve bir dermatoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Hangi tip saç dökülmeleri olağandır ve tedavi gerektirmez?

Doğum, ateşli hastalık ve ağır hastalık, yaralanma ve cerrahi girişim gibi durumlardan 2-3 ay sonra saçlarda dökülme görülebilir. Bazen de guatr tedavisinde kullanılan ilaçlar, A vitamini, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar dökülmeye neden olabilir. Bu tarz dökülmelerde saçlı deri normaldir. Tedavi gerekmez, saçlar genellikle kendiliğinden gelir.

İç hastalıklarına bağlı gelişen dökülmeler nelerdir?

Demir eksikliğine bağlı kansızlık, guatr gibi hastalıklarda saçlar dökülebilir. Bu durumda dökülmenin durması için altta yatan hastalığın tedavi edilmesi gerekir.

Saç kıran nasıl bir saç dökülmesidir ve nasıl tedavi edilir?

Halk arasında saç kıran olarak bilinen, alopesi areata hastalığında ise iyi sınırlı para şeklinde saçların tamamıyla döküldüğü alanlar vardır. Tedavide kapalı uygulama ile kortizonlu krem uygulaması, saçsız alanlara kortizon enjeksiyonu yapılabilir. Bazen sistemik kortizon tedavisi uygulanabilir. Ayrıca saç çıkışını uyaran bazı ilaçlar da tedavide kullanılabilir. Bu tip saç dökülmelerinde muhakkak bir Dermatoloji Uzmanına başvurulmalıdır.

Erkek tipi saç dökülmesi nedir?

Erkek tipi saç dökülmesi, sıklıkla erkeklerde görülen, fakat son yıllarda kadınlarda da sık görülmeye başlayan, şakak ve tepedeki saçların seyreldiği veya tamamen döküldüğü bir hastalıktır. Bu tip dökülme erkeklerde daha fazla görüldüğü için erkek tipi saç dökülmesi veya kalıtsal saç dökülmesi olarak bilinir. Erkeklerde bu tip saç dökülmesi şakak ve tepe bölgesinde görülür. Kadınlarda ise saçlı derinin üst bölümündeki saçların bütününde seyrelme görülür. Saçların seyreldiği bu alanların kenarlarında olgunlaşmamış ince, kısa, uca doğru giderek incelen saçlar bulunur.

Erkek tipi dökülmenin tedavisi nasıl yapılır?

Tedavide Minoksidil % 2 lik solüsyonun günde 2 kez 6 aylık süre ile uygulanması, erkeklerin %30unda, kadınların ise daha fazlasında, kozmetik olarak fark edilebilen saç çıkışı olur. En iyi yanıt, saçlarında seyrelme olup, kellik gelişmemiş hastalarda alınır. Bu tedavi saçlarında dökülme olan yaşlı kadınlarda da etkilidir.Diğer tedavi yöntemi ise erkek hastalar tarafından finasterid içeren bir hapın günde bir kez kullanılmasıdır. Finasterid kıl kökünde aktif erkeklik hormonu oluşmasını engelleyerek etkili olur.

Kadınlarda dökülme ile birlikte sivilce, kıllanma artışı, adet düzensizliği problemi var ise Dermatoloji Uzmanı tarafından derin araştırma yapılmalıdır.

Bu tedavilere cevap vermeyen olgularda başın enseye yakın bölgesinden alınan saç transplantları 1-2 saç kökü içeren küçük deri parçaları halinde saçın ön bölümüne ekilebilir

2. saollll yaaa

3. :f106::f106::f106:[​IMG]
    abimizde vardır bence yasemin

korkma ezlem abla öcünü alıcam şimdii:f196::f196::f30::

:f106::f106::

4. iyi etmişşsin eren :f196:

5. noluyor burda bakayım benim saçlarımla (olmayan) alay edenler nerde :f196:
    şunları okuyun bakim ondan sonra gelin yanıma :f30:

1-) Bana yakisiyor.
    2-) Erkeklik hormonu fazla salgilaninca saclar dokulurmus. Yani fazla erkekler kel olurmus. Ne kadar kellik o kadar erkeklik.
    3-) Tarihe bir bakin, butun buyuk adamlar keldir.
    4-) Butun sac kozmetikleri para tuzagi
    5-) istesem sac ektiririm ama insanin dogal hali daha guzeL.
    6-) Zeki kadinlar kelleri çekici buluyor.
    7-) Kelligimle dalga gecilmesine kizmiyorum cunku o benim kusurum degil, karizmamin bir parcasi.
    8- ) Benim sac kurutma derdim yok neyseki. sukrediyorum halime.
    9-) Benim babamin kirpi gibi saclari vardi
    10-)Cekicilik beyinden gelir, uzerindeki killardan degil.
    11-)Sen kafani kazitsan sana yakismaz. Kafa derin benimki kadar duzgun ve benimki gibi yuz fizyonomisine uygun olmali.
    12-)Tarihte Japon dogusculeri kafalarini kazitip daha erkek gorunurlermis.
    13-)Antropolojide zekaya delalet eden kivrimli beyine sahip kafataslari deri yuzeyi, genelde fazla saca musait olmamaktadir.
    14-)Bir adamin kafasinda ya kil yada akil olur...
    15-)Maden olan yerde ot bitmez
    :f30::f30::f30:

6. nurdin abi sende ezlem ablayla alay etmicektinn

7. ezlemle alay edilir mi be haddime mi ?:oops:

hem siz ezlemin avukastı mısınız ? yoksa ezlem sizi
    parayla mı tuttu ? :f106:

8. ama biz ezlem ablayı çok seviyoruz

9. ezlemi forumda sevmeyen yok ki :f118:

O hem kendini kimseye ezdirmez siz merak etmeyin kızlar

sizin O'nu korumanıza ihtiyacı yok :f40:

ezlemi sevmeyen ölsün :f106:

10. ama forumda ennnnnnnnnnnnnnnnnn çok seven biziz

11. ayrıca senide ennnnnnnn az seviyoruz

12. :f9::f9::f9:

Nolur beni de sevin ben yaptım size be :oops:

13. yyyyaaaa şaka yaptık forumdaş üyelerinin hepsinin yeri ayrı
    eeee tabi sizin yerinizde ayrı

14. nurdin abi kızma ama bişey dicem forumda resmini ve adını duyunca seni bir kız zannetttim

15. ayrıca biz senin kel oldugunu bilmiyodukki
    sen deyince ögrendik

16. [​IMG]

ela sen de bunları yazınca ben de seni kör sandım kızma ama
    avatarımım altındaki cinsiyet işaretinide mi görmedin :f196:

eee yeter artık kızlar bu yorum yazma amacından saptı sizde sayemde bugün
    iyi bir reklam yaptınız bu konu da bir daha birşey yazmazsanız sevinirim
    unutmayın herşey bir yere kadar şaka da:f40:

17. Noluyor burdaa.. Neyseki Nurdin Abi olaya el koymus..
    Siz merak etmeyin Ezlem Ablam kendi öcünü kendi alabilir..
    Ayrıca bir kişiyi sevmiyor olabilirsiniz.. Bunu böyle dile getirip sonra da şakaydı demeniz çok saçma.. Nurdin Abimiz forumda en çok sevilen kişiler arasındadır.. Kimseye de nolur beni sev diye yalvarmaz..:f20:

Nurdin Abinin de dediği gibi şakanın da bir sınırı vardır.. Eğer cevaplar böyle devam ederse konu tarafımdan kilitlenecektir..:f63:

NURDİN bunu beğendi.