Saç Dökülmesi Nedenleri

'Kadınca' forumunda Belinay tarafından 6 Mart 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]

  Saç Dökülmesinin Başlıca Nedenleri
  Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebebleri Nelerdir

  Eğer yastığınızda ya da küvetinizde birkaç tel saç fark ettiyseniz hemen umutsuzluğa kapılmayın sakın tedavisi mümkün Pek çok durumda, saç kaybı tamamen tedavi edilebiliyor unutmayın. Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebebleri şöyle sıralanabilir.

  Bazı ilaçlar
  Anti depresan ve diüretik gibi kimi ilaçlar saç tellerinin incelmesine sebep olabilir. Doktorunuzla görüşüp dozajı ayarlamak ya da alternatif bir ilaca yönelmeyi tercih edebilirsiniz.

  Tiroit bezlerinin fazla çalışması
  Hormon dengesizlikleri DHT (Dihydrotestosterone) adlı kimyasal seviyesinin artmasına neden olur ve bu kimyasal saç köklerine saldırır. Reçeteli ilaçlar sağlıklı seviyelere düşürmekte yardımcı olacaktır, ancak yine doktor kontrolünde elbette.

  Anemi
  Demir eksikliği kandaki kırmızı hücrelerin düşmesine sebep olur ki bu hücreler saç köklerinin sağlığı için çok önemlidir. Bu durumda C vitamini ile birlikte demir ilavesi alınmalıdır.

  Düşük kalorili diyetler
  Fazla hırslı bir kilo verme programı, saçlarınızın dökülmesine sebep olabilir. Yüksek protein ve demir içeren besinleri listenize eklemeyi unutmayın.

  Stres
  Yüksek seviyede stres, saç köklerinin hareketsiz kalmasına ya da kandaki beyaz hücrelerin saldırısına uğramasına sebep olabilir ve saç dökülmesi haftalar sonra ortaya çıkar. Terapi, yoga, meditasyon veya size iyi geleceğini bildiğiniz yöntem ile stresten mümkün olduğunca uzak kalmalısınız.

  Alıntıdır
   
  Son düzenleme: 6 Mart 2012
Yükleniyor...
- Saç Dökülmesi Nedenleri Forum Tarih
Saç Dökülmesi nedenleri nelerdir? Kişisel Bakım 16 Şubat 2014
Saç dökülmesinin başlıca nedenleri nelerdir? Kişisel Bakım 6 Şubat 2014
Saç Dökülmesinin Başlıca Nedenleri Kişisel Bakım 20 Haziran 2013
Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri Kadınca 7 Eylül 2012