sabahları yorgun uyanmak

'Sağlık Rehberi' forumunda HazaN tarafından 6 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

1. sabahları yorgun uyanmanın zorluğu
    Sabahları yorgun uyanmamak için neler yapılmalı
    Sabah dinç uyanmanın yolları

İşte tam beni anlatan bir cümle bu akşamdan kaçta yatarsam yatayım sabah uyandığımda sanki tüm dünyanın yükü omuzumdaymış gibi yorgun hissediyorum.

Uyku bozukluğunun bir başka türü, 'uykuyu algılayamama'. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Arif Verimli, genellikle depresyonla birlikte seyreden bu bozukluğu anlattı:

"Tıptaki insomnia, endişeli, kaygılı, depresif bir kişinin yatağa girip de dönüp durması değildir. Bir de kişi elektrofizyolojik olarak uyur. Yeterli ve doyurucu uyku elde etmiştir. Sabah kalkınca "Ben uyumadım, gözümü kırpmadım" der. Bu "Uykumu alamadım" tanımlamasından farklıdır. Biz buna uyku algılama bozukluğu diyoruz. Nasıl beynimiz kolumuzu bacağımızı algılıyor, bir kokuyu algılıyor uykuyu da öyle algılar. Ancak bazı durumlarda uykuyu algılayamadığında bu sorun ortaya çıkar. Bir de "Ben uyuyorum ama uykuya doyamıyorum" diyenler var. Bunun birinci nedeni kaliteli uykunun uyunmaması yüzünden kişinin kendini dinlenmiş olarak hissetmemesidir. Uyku, parasomnialar dediğimiz, yani yeterli kalitede uyunamaması yüzünden yeterince dinlendirici değildir.

İkinci neden ise kişinin depresyonda olmasıdır. Depresyondaki kişi uykuyu ters olarak algılar. Yedi-sekiz saat uyuduğu, uyku evrelerinden geçtiği halde sabah kalkınca kendini dinlenmemiş hisseder. Bu, büyük ölçüde depresyonun belirtisidir. Aşırı endişeli, aşırı gergin kişilerde de sabah yorgun kalkma görülür. Bir de beyinsel anlamda el kol hareketlerinin eşlik ettiği bir uyku biçimi vardır. Biz buna huzursuz uyumak diyoruz. Bu gibi kişilerde uykuda kasılmalar olur. Sonuçta uykunun kalitesi de bozulduğu için kişi sabah adale ağrısıyla uyanır."

Alıntıdır​

2. Cevap: sabahları yorgun uyanmak

Evet kesinlikle evet benim için çok güzel oldu bu konu teşekkürler Hazanımmm... Sürünerek kalkmaya başlamıştım =( "Ben uyuyorum ama uykuya doyamıyorum" diyenlerdenim =(( Bunun sebebi stresli bir gün sonunda aynı düşüncelerle yatmak, gün içerisinde alınan aşırı kafein, sıcaklar vs. vs. vs. ... Bu durumu aşmaya çalışıyorum ...