Sabah Namazının Sünneti ile farzı arasında hangi dua okunur?

'Dini Konular' forumunda Yasemin tarafından 11 Kasım 2013 tarihinde açılan konu

1. Sabah namazının sünneti ile farzı arasında okunması gereken özel bir duaya bulunmamaktadır.

[IMGALT=http://resim.forumdas.net/upl/uploads/muharrem-ayinda-yapilacak-ibadetler-48759.jpeg]muharrem-ayinda-yapilacak-ibadetler-48759[/IMGALT]

Yalnız gece veya sabah namazına kalkıldığı zamandan itibaren farzın kılınmasından sonrasında da devam eden zaman dilimi içerisinde okunacak değişik duaların bulunduğunu gösteren hadisler bulunmaktadır.Bu hadis rivayetlerinden sabah sünnetlerinden önce, sabah sünneti ile farzı arasında, sabah namazının farzından sonra, güneş doğuncaya kadar dua etmenin sünnet olduğunu anlamak mümkündür.

Bezzar’ın sahih bir senetle rivayet ettiğine göre, bu dualardan biri şöyledir: H

Ya Hayyu ya Kayyum, bi rahmetike estağîsu, eslih li şenî küllihi ve la tekinlî ila nefsî tarfete aynin.

Duanın Anlamı

Ey gerçek hayatın sahibi olan Hay, ey her şeyi varlıkta durduran Kayyum! Senin rahmetine sığınıyorum/yardım diliyorum, her yönden benim durumumu düzelt ve bir an olsun beni nefsime bırakma.Duanın şeklini belirleyen unsurlardan biri de öncelikli ihtiyaçtır. Bu asırda insanların en çok muhtaç olduğu husus imanın korunmasıdır, özellikle de içten ve gönülden Allah’ı tanımaktır.