Rusyanın Nesi Meşhur

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve Wish tarafından 24 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. Wish Üye

  Rusya nesi ile ünlü
  Rusyada ne meşhur
  Rusyanın neleri ünlü

  Matruşka,(Матрешка) Rus yapımı bir oyuncak bebek türüdür. Ahşap el yapımı olan bebekler ortasından açıldığında başka bir bebek çıkar, onu açtığınızda yine başka bir bebek çıkar. Tek anne figürünün içerisinende iç içe yerleştirilmiş beş veya yedi bebekten oluşur.

  Matruşka bebeklerin 1890 yılında Moskova yakınlarında bulunan Abrentsevo Malikanesine ait çocuk eğitim atelyesinde doğduğu iddia edilmektedir. Birçok meşhur ve yetenekli Rus sanatçı, yerel oymacılar ile birlikte Abrentsevo Malikanesinin sahibi Mamontov’un atölyesinde çalışmaya başlarlar. İsmini çok beğenilen bir bayan olan Matrioska’dan aldığı söylenir.

  Matruşka hem oymacılık hem de resim açısından Rusya’nın imajı ve ruhudur.

  [​IMG]

  Ayrıca Rusya Kızılmeydan, Kremlin Sarayı, Moskova Metrosu, Bolşoy Opera ve Balesi, Moskova Sirki, Tayga Ormanları, Sibirya Ovaları, San Petersburgun ( Leningradın ) Beyaz Geceleri , Lenin, Stalin Gibi Politikacıları, Tolstoy, Çehov, Turgenyev, Mayakowski Dostoyevski, Gogol, Pasternak, Ehrenburg Gibi Yazarları, Rahmaninov, Çaykovski Gibi Müzisyenleri, Rudolf Nureyev, Wladivostok, Nowgorad ve İrkutsk Şehirleri,Yenisey, Don, Obi ve Lena Nehirleri, Çarlık Yönetimi ve Ekim Devrimi, Baykal Gölü, Trans Sibirya Demiryolu, Mihail Gorbaçov, Boris Yeltsin Gibi Siyaset Adamları, Anna Kournokovika ( Tenisçi ) ile meşhurdur.

Benzer konu başlıkları: Rusyanın Nesi
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım rusyanın başkenti (cevaplı) 22 Ekim 2012
Soru Çözüm rusyanın geleneksel kıyafetlerinin isimleri 10 Aralık 2012
Ülkeler Rusyanın En Meşhur Yemeği Nedir 9 Mayıs 2011
Osmanlı İmparatorluğu Rusyanın Genişleme Politikası Ve Osmanlı Rus İlişkileri 29 Nisan 2011
Ülkeler Rusyanın En Meşhur Yemeği 29 Nisan 2011