Rus Gelinler Mutsuz

'Haberler' forumunda ceylan64 tarafından 29 Nisan 2008 tarihinde açılan konu

1. Gerçi bu yargının bilimsel bir dayanağı yok ama malum, ateş olmayan yerden duman çıkmaz.

İnternetteki turkey.ru, Türkiye'ye sık giden Rus genç kızların sohbet ettiği bir site.

Sitedekiler Türkiye ile ilgili akla gelen gelmeyen ne varsa tartışıyor.

Bir gün Antalya'daki çapkın bir animatörü kara listeye alıyor, başka bir gün laiklik tartışmalarına değiniyorlar.

Son zamanlarda evlenerek Türkiye'ye yerleşen Rusların sayısı arttığı için oradaki yaşam odaklı tartışmalar da çoğalıyor.

Türkiye'ye bakış

İşte, bu yazışmaların ortaya koyduğu bir gerçek var: Rus gelinlerin bir bölümü Türkiye'de mutsuz.

Hatta biraz ağır kaçacak ama Türkiye ile ilgili neredeyse her şeyden nefret edenlerin sayısı da az değil.

Sorun kısmen Rusların Türkiye ve Türklere bakış açısından kaynaklanıyor.

Açıkça söylemese de çoğu Türklerin ikinci sınıf olduğunu düşünüyor.

Rusları Türkiye'de kelimenin tam anlamıyla sinir eden şeyler var.

Örneğin, yaşlıların elini öpmek çoğunun kabul etmek istemediği bir alışkanlık.

Birbirlerine el öpmemek için ne numaralar bulduklarını anlatıyorlar.

Çat kapı misafirlik de Rus gelinlerin anlayamadığı bir davranış.

Alışkanlıklar

Türklerin yolda gördüğü çocukları mıncık mıncık mıncıklamasına da kızıyorlar.

Çarşaflılardan hiç mi hiç hoşlanmıyorlar.

Kendi aralarında Türkçe "kapalı" deyimini kullanarak, "Filanca semtte çok kapalı var, sakın orada ev tutmayın"diye birbirlerini uyarıyorlar.

Dedikoduya girecek ama Rus gelinler Türk hemcinslerinden de hoşlanmıyor.

Peki, neden Türkiye'de yaşıyorlar?

Sitede geçen gün bu konu gündeme geldi ve birisi "Türkiye'de ne hoşunuza gidiyor? Neden orada yaşıyorsunuz"diye sordu.

Farklı yanıtlar vardı ama çoğunluk,"Doğa ve iklim dışında hiçbir şey hoşuma gitmiyor. Türkiye'deki her şey beni deli ediyor" dedi.

Sorun biraz da Rusların Türkiye'de yaptıkları seçimle ilgili.

Bir bölümü tatil köylerinde tanıştıkları kişilerle evleniyor; dolayısıyla, örneğin Moskovalı üniversite mezunu bir genç kızla Belekli bir Türk garson birlikte olunca kültür farkı belirginleşiyor.

'Nataşa' çıldırtıyor

Eğer söz konusu Belekli gencin ailesi koyu dindarsa, Moskovalı gelin dindar Türkiye'de yaşıyor.

Damadın ailesi kalabalıksa ömrü akraba gezmelerinde geçiyor; her şeye karışan kaynanalar cabası.

Bazıları da Müslüman olmaları için baskı yapılmasından şikâyetçi.

Aşağılayıcı anlamda kullanılan "Nataşa" ifadesi ise hepsini çıldırtıyor.

Gelinlerin genel tavrı, "Kariyerimi, ailemi, gül gibi ülkemi bırakıp sevdiğim için Türkiye'ye geldim"diye özetlenebilir.

Eşlerinden yeterli destek alamayınca pişmanlık başlıyor.

Bu koşullarda boşanan da var, Türk kocasını alıp Rusya'ya dönen de.

Aslında biraz çevre desteği, biraz hoşgörüyle çözülebilecek sorunlar.

Öyle ya, mutluluk önce insanın kendi içinde başlamıyor mu?

2. Aman biz onları ve huylarını ve yaşantıları ve geleneklerini çok seviyoruz sanki :f20:
    Yav bir türlü anlamıyorum bir yerin ekmeğini yer suyunu içersin de dilim tutulur diye korkmadan nasıl o yer hakkında kötü konuşursunuz Allah bildiği gibi yapsın ne diyim

3. Sadece :f106: gecerim. Çünkü burada erkeklerin akıllarını çelip, Türkiye de kalabilmek için evlenmeye can attıklarını tüm ülke biliyor..

Burada kaçak çalışırlar ve kazandıkları para belkide kendi ülkelerinde kazandıklarının 10 katı..

Kültür farkına da aynen :f106: :f106:

Hala kötülüyorlarsa gelmesinler...

4. sizlere katılıyorum hazan ve öylesinem ne bu yaaa hem gelin ülkemizi işgal edin hemde ekmeğini yediğiniz karnınızın doyduğu yer hakkında ileri geri konuşunun :(

beğenmiyen çeker gider hade hade hadeeeeee:f40:

ülkemizde insanlarımızda harikalar bence kimse elimize su dökemez :f63:

teşekkürler paylaşım için :f9:

5. Hayaller içinde birazda macera olsun diye geliyorlar ülkemize. Kısa zaman sonra hayaller suya düşüyor, gerçeklerle uyuşmadığını görüyorlar."Ne umdum, ne buldum" misali aradıklarını bulamıyorlar. Ülkelerini özlüyorlar, geri gidenlerde oluyor kalanlarda. Ama bunlar ülkemizde de çoğu evliliklerde de yaşanabilen sıkıntılar. Biraz sabırla, biraz hoşgörü ve saygı ile belkide düzelebilecek sorunlardır. Emeğine sağlık CEYLAN:f118:

6. Türkiye giriş yapa bilecekleri dünyada en rahat ülkelerden birtanesi
    kimse davet etmiyor kendi istekleri ile geliyorlar türkiye onlar için bulunmaz bir ülke
    ayrıca evliliklerin yarısından çoğu türk vatandaşlığı almak için yapılan evlilik olduğunu düşünüyorum
    ve son olarak :f106: ülkemi beğenmeyen çeksin gitsin tartışmaya bile gerek.

7. Amannn rusmuşş pehhhh ırak olsunlar gerekirse biz gideriz:)

8. Cevap: Rus Gelinler Mutsuz

turkey.ru sitesine baktım. Turistler için iyi bir site, ama rus gelinlerin sohbet edebileceği bir site değil..antalya.ucoz.com sitesine bakmanızı tavsiye ediyorum.En azından oradakilerin yüzde sekseni mutlu ve Türkiye’yi çok ama çok seviyorlar, çünkü artık her şeyleri burada.
    Yazdığınız yorumlar herkes için geçerli değil yani. Türkiye'de 6 senedir yaşayan bir rus gelin olarak kendimi çok mutlu hissediyorum.Ortamdaki de benim gibi rus asıllı türk vatandaşları genelde mutlu.Neredeyse hepsinin sağlam evlilikleri var.Karı kocanın eğitimli olması şart tabii. Ben mesela eşimle Rusya’daki üniversitede tanıştım, o da benim gibi rus dili ve edebiyatı mezunu.
    Türk gelenekleri de çok hoş buluyorum. Ben mesela anne ve babamı (kayınvalidemlere sadece böyle diyorum) büyük memnuniyetle ellerinden öpüyorum. Sağ olsunlar çok iyi insanlar.Asla bana ne baskı ne de kötü şeyler yaptılar.Onlardan sadece yardım gördüm.Ben çalışırken kızımıza çok iyi bakıyorlar.Biraz şımartıyorlar tabii, ama bu ayrı bir konu: =)))
    İyice araştırın, artık sadece Antalya'da 20 bin evli olan rus bayan yaşıyor. Rus derneğinde çalıştığım için çok insan görüyorum, yüzde 80 mutlu, çocukları da çok şanslı-doğuştan beri iki dil biliyorlar.Ama okumaya başlayınca tabii türkçeleri rusçaların'dan daha iyi oluyor.Çünkü genelde türk okulları tercih ediyorlar.
    Uzun lafın kısası herkese aynı gözüyle bakmak, tanımadan etmeden ortaya böyle bir sonuç çıkartmak doğru değildir. Mutlu olanlar çok var.