Rota Virüsü aşısı ne zaman yapılır?

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Editör Site Yetkilisi

  Rota Virüsü aşısı ne zaman yapılır?

  [​IMG]


  Annelerin korkulu rüyası haline gelen rota virüsü genellikle kış aylarında görülür. Çocukluk çağında yaşanan ishallerin ortaya çıkmasında en büyük etken olarak bilinen bir grup virüse rota virüsü denir.

  Rota virüsü her yaşta görülebilen bir enfeksiyondur. Ama en çok 4 ila 24 ay arası çocukları etkisi altına alır. Küçük çocuklarda en çok rastlanan rota virüsü bağırsak epitel sistem hastalığı olarak bilinir. Gelişmekte olan ülkelerde görülme olasılığı %85’tir.

  Ağır seyreden bir hastalık olan rota virüsü dış çevre şartlarına oldukça dayanıklı olduğu için ağız yoluyla ya da el yoluyla bulaştığı bilinmektedir. Yani bulaşıcı bir virüstür. Virüsün bulaşmasını takip eden ilk iki gün ile 3 ile 8 gün arasında süren kusma ve ishal ana karakteridir.

  Bulantı ve kusmaya zaman zaman ateş ve karın ağrısı da eklenebilmektedir. Unutulmaması gereken husus hastalığın 10 günü oldukça önemlidir çünkü virüs bu süre zarfında bulaşıcılığını korumaktadır.

  Rota Virüsü aşısı ne zaman yapılır?
  Rota Virüsü aşısı 2 ayın üzerindeki bebeklere ilk dozu 3. aydan önce başlamak şartıyla 2 veya 3 doz olarak yapılır. Aşı ağız yoluyla uygulanmaktadır.

  Eğer 6 aya kadar rota virüsü aşısı yaptırılmadıysa daha sonra yaptırılması önerilmiyor çünkü yan etkilerin olabileceği belirtiliyor. Yani rota virüsü aşısını 6 aydan önce mutlaka yaptırmanız gerekiyor.

  Aşının ağır yan etkisi yoktur. 6 ayın altındaki bebeklerde yapılan rotavirüs aşısına bağlı bağırsak düğümlenmesi sıklığı hastalığa bağlı bağırsak düğümlenmesi sıklığından bile daha azdır. Güvenilirliği yaklaşık %100. Koruyuculuk da %100 civarı.
   
Yükleniyor...
- Rota Virüsü aşısı Forum Tarih
Rota virüsü nedir nasıl bulaşır korunma yolları kısaca Hastalıklar 18 Şubat 2016
Bebeklerde Rota Virüsüne Dikkat! Sağlık bilgisi 17 Ekim 2012
Rota Virüsü Nedir Hastalıklar 20 Eylül 2010
Rotası olmayan bir gemiye hiç bir rüzgar yardım edemez konulu kompozisyon Kısa Bilgiler 12 Şubat 2015