Röntgen ışınını kim bulmuştur

'Soru Cevap' forumunda zamaneanne tarafından 3 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

 1. Röntgen ışınını kim bulmuştur

  Röntgen ışınlarını bu ışınlara ismi verilen Wilhelm Conrad Röntgen bulmuştur. Alman asıllı, Nobel Fizik Ödülü sahibi fizikçi olan Röntgen; Öğretim üyeliği görevinin yanı sıra araştırmalar da yapmaktaydı. 1885 yılında kutuplanmış bir geçirgen hareketinin, bir akımla aynı manyetik etkileri gösterdiğini açıkladı.

  Katottan kopan elektronlar anoda ulaşamadan cama çarparak, floresan adı verilen ışık parlamaları meydana getirmekteydi. 8 Kasım 1895 günü deneyi biraz değiştirip tüpü siyah bir karton ile kapladı ve ışık geçirgenliğini anlayabilmek için odayı karartıp deneyi tekrarladı. Deney tüpünden 2 metre uzaklıkta baryum platinocyanite sarılı olan kâğıtta bir parlama farketti. Deneyi tekrarladı ve her defasında aynı olayı gözlemledi. Bunu mat yüzeyden geçebilen yeni bir ışın olarak tanımladı ve cebirde bilinmeyeni simgeleyen X harfini kullanarak "X ışını" ismini verdi. Daha sonraları bu ışınlar, "Röntgen ışınları" olarak anılmaya başlanmıştır.

  Olayın fiziksel açıklaması 1912 yılına kadar net olarak yapılamasa da, buluş fizik ve tıp alanında büyük heyecan ile karşılandı. Çoğu bilim adamı bu buluşu modern fiziğin başlangıcı saydı.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Röntgen ışınını bulmuştur Forum Tarih
wilhelm röntgen x-ışınlarını kullanarak çektiği ilk görüntü Sorun Cevaplayalım 27 Ekim 2012
Windows 7 Hata Çözümü - Client For Life Çalışmayı Durdurdu 221. Röntgeni Kim Buldu Teknik Yardım 16 Şubat 2012
Röntgeni Kim Buldu Bunları biliyormusunuz 16 Şubat 2012
Röntgenin icadından önceki durum nasıldı Sorun Cevaplayalım 29 Ağustos 2011