Reosta nerelerde kullanılır ve nasıl çalışır?

Konusu 'Soru Çözüm' forumundadır ve Misafir tarafından 27 Eylül 2011 başlatılmıştır.

1. Misafir

Misafir Ziyaretçi

Reosta nasıl çalışır, nerelerde kullanılır?

2. Aysell

Aysell Üye

Cevap: Reosta nerelerde kullanılır ve nasıl çalışır?

Reosta en kısa tabiri ile ayarlı direnç demektir.
    Reostalar öz dirençleri yüksek (Krom-Nikel tel)tellerin uzunluğunun değiştirilerek dirençlerinin değişimini ve bağlı olduğu devredeki akımı ayarlayan düzeneklerdir.Çünkü telin uzunluğu arttıkça dirençi artar azaldıkça azalır.Birde sıvı iltkenliğine göre çalışan sıvı reostalar vardır.

Reosta Nerelerde Kullanılır ?

Reosta özellikle elektrikle alakalı liselerde ve elektrik elektronikle alakalı üniversite bölümlerinde laboratuar derslerinde kullanılır.
    Ayrıca siz farketmesenizde günlük hayatımızda kullandığımız birçok elektrikli aletttede reosta kullanılır, bunlardan birisi elektrikli ısıtıcılardır, siz ayar düğmesini çevirdiğinizde reostanın direnç değeri değişerek, ısıtıcı kısmına verilecek gücü ayarlar.
    Ayrıca bazı mutfak aletlerindede reosta kullanılır.

3. Misafir

Misafir Ziyaretçi

reosta direnç birimi olarak kullanılır bu birim ise ohm olarak gösterilir reostanın soy adıdır

4. Misafir

Misafir Ziyaretçi

ben bu şeyi anlamadım

5. Misafir

Misafir Ziyaretçi

Bir iletkenin direncini değiştirmek amacıyla kullanılan alete reosta denir. Reosta aynı zamanda ayarlı direnç anlamına da gelmektedir. Reostalar iki uçlu ayarlanabilen dirençlerdir. Bu iki uçtan birbirine bağlı olan kayıcı uç üzerinde gezdirilerek direnç değeri değiştirilir.

6. zehra tapan

zehra tapan Ziyaretçi

hiç bişi anlamadım daha uzun olsaydı anlardım