Renk Körlüğü Nedir

'Sağlık bilgisi' forumunda EyLüL tarafından 21 Ekim 2011 tarihinde açılan konu

 1. Renk Körlüğü Hastalığı Nedir?
  Renk körlüğü nedir ve Renk körlügü nasil anlasilir

  Renk körlüğü kısaca gözlerinizin renkleri ayırt edememe bozukluğundan kaynaklanır. Retinada 3 farklı renk algısı vardır. Mavi, kırmızı ve yeşil. Bu renk pigmentlerinde bir eksiklik olursa gözleriniz renkleri tam anlamıyla algılayamaz.

  Renk körlüğü durumunda renkler soluk olarak görülebilir ya da tek bir renk tam ve net olarak görülememesi gibi şeylerde olabilir.

  Günümüzde en yaygın renk körlüğü yeşil ve kırmızı renklerinin birbirine karıştırılması durumudur. Toplumda doğru bilinen bir yanlış ise renk körleri dünyayı kesinlikle siyah-beyaz görmezler. Renkleri soluk ya da normal bir gözün gördüğünden ayrı renklerde algılarlar sadece.

  Yapılan araştırmalara göre renk körlüğü erkeklerde daha yoğun bir şekilde görülüyor. Genetik nedenlerden dolayı erkekler renk körlüğüne daha yatkın. Kadınların 1000/5’inde erkeklerin ise 1000/8’inde renk körlüğü görülür.

  İnsanlar renk körü olduklarını anlamaz genelde. Göz doktorlarının bazı renkler içine gömülmüş olan rakamları ayırt etme uygulaması yapması sonucunda renk körlüğü tespit edilir.

  Renk körlüğünün kökünden tedavi edilmesi mümkün değil. Lensler kullanılarak hastanın renkleri daha iyi algılaması sağlanabilir.

  Günümüzde renk körleri ehliyet alabiliyor.
   
Yükleniyor...
- Renk Körlüğü Nedir Forum Tarih
Renk körlüğü nedir nasıl oluşur? Hastalıklar 29 Aralık 2011
Renk Körlüğünün Bilimsel Adı Nedir Sağlık bilgisi 22 Ekim 2011
Pmyo Renk Körlüğü Testi Sınavlar 19 Aralık 2011
Renk Körlüğünün Tıptaki Adı Türkçe Sözlük 26 Ekim 2011