Realizm Akımı Nedir?

Konusu 'Bizim Sözlük' forumundadır ve Wish tarafından 21 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

  1. Wish Üye

    Gerçekçilik (realizm), bir estetik ve edebi kavram olarak 19. yüzyıl ortalarında Fransa’da ortaya çıkmıştır. Nasıl ki romantizm klasizme bir başkaldırı niteliğinde ise gerçekçilik yani realizm, hem klasizme hem de romantizme bir başkaldırıdır.

    Amaç, sanatı klasik ve romantik akımların yapaylığından kurtarmak, çağdaş eserler üretmek ve konularını öncelikle yüksek sınıflar ve temalarla ilgili değil, toplumsal sınıflar ve temalar arasından seçmekti. Realizmin amacı, günlük yaşamın önyargısız, bilimsel bir tutumla incelenmesi ve edebi eserlerin bir bilim adamının klinik bulgularına benzer nesnel bir bakış açısıyla ortaya konmasıdır.

    Örneğin, realizmin iki güçlü temsilcisi Gustave Flaubert’in Madame Bovary adlı romanı ile Emile Zola’nın Nana adlı romanında cinsellik ve şiddet edebi bir mikroskop altında incelenerek olanca çıplaklığıyla ortaya konulmuştur. Realizm felsefesinin altında güçlü bir felsefi belirlenimcilik yatar.

    Fransız edebiyatında Flaubert ile Zola’nın yanısıra Honore de Balzac, Stendhal, Rusya’da Lev Tolstoy, İvan Sergeyeviç Turgenyev, Fyodor Dostoyevski, İngiltere’de Charles Dickens ve Anthony Trollope, Amerika’da Theodore Dreiser, İrlanda'da James Joyce realizmin önemli temsilcileridir. Realizm, 20. yüzyıl romanının gelişimini de önemli ölçüde etkilemiştir.

Benzer konu başlıkları: Realizm Akımı
Forum Başlık Tarih
Bizim Sözlük Realizm Nedir? 3 Haziran 2011
Kısa Bilgiler Sürrealizm nedir - Gerçeküstücülük 20 Mayıs 2011
Türkçe Sözlük Realizm Nedir - Realizm Ne Demek 4 Nisan 2011
Eğitim Realizm (Gerçekçilik) nedir 28 Mart 2011
Eğitim Realizm (Gerçekçilik) nedir 25 Mart 2011