Ramazanda az susamak için ne yapmak gerekir?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve alemşah tarafından 24 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

 1. alemşah Üye

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Akman, oruç tutan kişinin günlük su ihtiyacının tamamını sahurda almaya çalışılmasının hata olacağını belirterek, şunları kaydetti:
  [​IMG]
  ''Sahurda ne kadar çok yenilir içilirse, gün içinde o kadar az acıkılır, susanır anlayışı yanlış. Oruç tutulan gün boyunca susamamak için genel olarak sahurda ya da iftarda, kısa süre içinde yoğun şekilde su içilir. Bir anda yoğun miktarda sıvı alımı, vücutta, tıpkı bir anda aşırı yemek yemenin yaptığı etkiye benzer bir etki oluşturur. Yaşanan sindirim güçlüğü, vücudun suyu istenilen şekilde vücutta değerlendirememesine neden olur, yani sindirim sistemi ideal şekilde çalışmaz. Sıcakların yüksek seyrettiği bu dönemde gün içinde susuzluk çekmemek için, sahura kadar azar azar sıvı gıdalar tüketilmeli. Bu şekilde düzenli olarak su alımı, bir gün sonra vücudun daha tasarruflu su harcamasını sağlar.''

  Akman, gün içinde emek yoğun çalışanlar ve aşırı terleyenlere, kaybettikleri mineralleri yerine koyabilmeleri için iftarda tuzlu ayran içmelerini, fosfor kaybını gidermek için de kırmızı et yerine balık eti tüketmelerini önerdi.

  İftarda az ve hafif yiyecekler yenmesini öneren Akman, iftar ve sahurda susuzluğa neden olabilen kavurma ve kızartmadan kaçınılması gerektiğini sözlerine ekledi.

  sabah


Benzer konu başlıkları: Ramazanda susamak
Forum Başlık Tarih
Ramazan imsakiyesi Ramazanda sahura saat kaçta kalkılır 29 Haziran 2014
Ramazan imsakiyesi ramazanda sabah namazı ezandan kaç dakika sonra kılınır? 28 Haziran 2014
Namaz Ramazanda sabah namazı ezandan sonra kılınır mı 27 Haziran 2014
Ramazan Ayı ve Önemi Ramazanda Evlenilir mi? 22 Temmuz 2013
Sağlıklı Beslenme Ramazanda Kilo Almayın! 16 Temmuz 2013