Ramazan'da Aleviler Oruç Tutar mı?

'Sorularla İslamiyet' forumunda Nalan tarafından 12 Haziran 2013 tarihinde açılan konu

  1. Ramazan ayı İslam dünyası için çok ehemmiyet gösterilen bir aydır. Ramazan ayında inanarak, hakka ibadet amacıyla tutulan oruçlar her zaman insana sevap kazandırır. Alevi inanç ve geleneğinde Ramazan orucundan ziyade Muharrem orucu ve Hızır orucu söz konusudur.

    Alevi inancında Ramazan ayında orucun süresinin 3 gün olduğu yönünde bir yorum vardır. Ramazan ayı süresince dolunayı görmek ne kadarlık bir zamana tekamül ederse Alevilerde ramazanda o kadar süre oruç tutulması gerektiğine inanırlar.

    Ramazan ayında dolunayın görülme süresi 3 gün olduğu için Alevilerde ramazan ayında 3 gün oruç tutulması gerektiğine inanırlar. Asla inkar söz konusu değildir. Yalnızca yorum farklılığı bulunduğu söylenmektedir.

    Hemen hemen bütün inançlarda oruç ibadeti vardır. Alevi inancında da oruç ibadeti vardır Aleviler bir ibadet biçimi olarak oruç tutarlar. 10 Ekim 680 de Hz. Ali'nin oğlu ve Hz. Muhammet'in torunu Hz. Hüseyin ve sevenleri (toplam 72 kişi) Kerbela'da acımasız bir şekilde katledildiler. Aleviler bu acı olayı kınamak için, her yıl Muharrem Ayının onuncu gününden başlamak üzere, 12 gün oruç tutarak yas tutarlar. Aleviler Muharrem orucu ile Hz. Hüseyin`in şahsında Ehlibeyte bağlılıklarını dile getirirler ve ayni zamanda zalimin zulmünü lanetlerler .
     
Yükleniyor...
- Ramazan'da Aleviler Oruç Forum Tarih
Ramazan'da Sahur Vakti Ne Zaman Biter? Ramazan ve Oruç 14 Temmuz 2014
Ramazan'da Kilo Almamak İçin Yapılması Gerekenler Sağlıklı Beslenme ve Diyet 25 Temmuz 2013
Ramazan'da Ağız Kokusu Nasıl Önlenir? Ramazan ve Oruç 23 Temmuz 2013
Ramazan'da Yapılması Gereken İbadetler Ramazan ve Oruç 9 Temmuz 2013