Ramazan Bayramında İbadet

'Mübarek Gün ve Geceler' forumunda Masal tarafından 26 Temmuz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ramazan Bayramında Yapılacak İbadetler


  Ramazan Bayramında Hangi İbadetler Yapılır


  Bayram insanları kaynaştırıp biraraya getiren en güzel vesilelerden biridir. Öyle ki, bayramda şahlanan yardımlaşma ve hediyeleşme ruhu yalnızca hayatta olanlara bağlı kalmaz, dünyadan gidip kabirlerinde bir Fatiha bekleyenlere kadar uzanır. Aslında ramazanda en büyük ibadet mezar ziyaretleridir. Mü’minler bayramda kabirleri ziyaret ederler; ruhlarına Kur’ân’lar, Fatihalar ve dualar okuyarak onları da sevindirirler.

  “Bu günümüzde yapacağımız ilk şey namaz kılmaktır“ mealindeki hadise dayanarak Ramazan ve Kurban bayramları bayram namazlarının kılınmasıyla başlar.

  Hz. Peygamber, “Arefe günü, kurban günü ve teşrik günleri biz Müslümanların bayramıdır. Bu günler yeme içme günleridir” buyurmuştur.

  Bayram gecelerinde uyanık bulunmanın kalbin uyanıklığına vesile olduğunu bildirirlerdi. Bunu bir hadis-i şeriflerinde şöyle ifade etmişlerdi:

  “Sevabını Allah’tan umarak iki bayram gecesinde kalkıp ibadet eden kimsenin kalbiRamazan Bayramında Yapılacak İbadetler - Ramazan Bayramında Yapılacak İbadetler Neler kalblerin öldüğü gün ölmez”

  Bayramlarda diğer yapılacak önemli şey ise, akraba ziyaretleridir. Sevdiklerimizi ziyaret edip gönüllerini almak da bir ibadettir.
   
Yükleniyor...
- Ramazan Bayramında İbadet Forum Tarih
Ramazan Bayramında Yapılacak İbadetler nelerdir İslami Bilgiler 18 Temmuz 2011
Ramazan Bayramında Yapılacak İbadetler Sorularla İslamiyet 7 Mayıs 2011
Ramazan Bayramında Beslenme Önerileri Sağlıklı Beslenme ve Diyet 5 Ağustos 2013
Ramazan Bayramında Otoyollar Ücretsiz Haberler 23 Temmuz 2013