Ramazan ayının diğer aylardan farkı nedir kısaca

'Ramazan ve Oruç' forumunda Misafir tarafından 19 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Ramazan Ayının diğer aylardan farkı nedir
  *Ramazan ayının daha ilk gecesinde Cennetin bütün kapıları ardına kadar açılır; Cehennemin kapıları birer birer kapanır; azgın şeytanlar bağlanıp tesirsiz hale getirilir." '' Buhâri, Savm 5, Bed'ü'1*halk 11; Müslim, Sıyâm 1, 2; Tirmizi, Savm 1; Nesâî, Siyam 3, 4.''

  *Oruç tutan kimse, büyük günahlardan sakınırsa, iki Ramazan arasında yaptığı günahları affedilir. '' Müslim, Taharet 16; Ahmed b. Hanbel, Müsned, II, 229.''

  *Bir ibadete ve iyiliğe on katı sevap verileceğini Allah Teâlâ da belirtmiştir. ''En'âm 6/160.''

  * İnsanlığı karanlıklardan çıkarıp aydınlığa kavuşturan Rabbimizin son mesajı Yüce kitabımız Kur'an*ı Kerim, bu ayda yeryüzüne inmeye başlamış ve böylece insanlık için yepyeni ve mutlu bir dönem başlamıştır.

  * Âlemlere rahmet olarak gönderilen, yaratılmışların en faziletlisi, Allah'ın en sevgili kulu, son peygamber, Hz. Muhammed Aleyhisselâm'a peygamberlik görevi bu ayda verilmiştir.

  * Bin aydan daha hayırlı olduğu Kur'an*ı Kerim'de bildirilen ve mü'minlere Allah'ın en büyük lütuf ve ikramlarından biri olan "Kadir Gecesi" de bu ayın içindedir.Bu gece, müslümanların iyi değerlendirmesi gereken büyük bir fırsattır.

  * İslâm'ın beş şartından biri olan, insanı nefsinin aşırı arzularından ve maddî ihtiraslardan kurtarıp yücelten oruç ibadeti, bu aya tahsis edilmiştir.
   
Yükleniyor...
- Ramazan ayının diğer Forum Tarih
Ramazan Ayının Fazileti İslami Bilgiler 17 Haziran 2013
Ramazan Ayının Biz Müslümanlar açısından önemi nedir Ramazan ve Oruç 13 Haziran 2013
ramazan ayının kavramları Soru Cevap 10 Kasım 2012
Ramazan Ayının En Önemli Özelliği Ramazan ve Oruç 28 Haziran 2012