Ramazan ayı ile ilgili Karagöz Oyunu

'Masallar ve Hikayeler' forumunda Nalan tarafından 16 Haziran 2013 tarihinde açılan konu

1. Hacivat ve Karagöz ramazan ayının ilk gecesi insanları sahura kaldırmak için davul çalıp mani söylemektedir.

HACİVAT: On bir ayın sultanı,
    kıymetlidir her anı,
    Süslersin şu cihanı
    Hoş geldin ya ramazan!

(Karagöz gece davulun sesine uyanarak kafasını pencereden uzatır)
    KARAGÖZ: Ne oluyor? Bu nedir? Hacivat.
    HACİVAT: Hayırlı ramazanlar Karagöz'üm!
    KARAGÖZ: Hayır mı Şer mi bilemedim, Hacivat. Gecenin bu saatinde davul da neyin nesi?
    HACİVAT: Karagöz'üm müjde, müjde! On bir ayın sultanı ramazan geldi ramazan...
    KARAGÖZ: Ramazan da kim? Amcanın oğlu Ramazan mı?
    HACİVAT: Sen uykudan hala uyanamadın herhalde Karagöz'üm. Ben ramazan ayı geldi diyorum.
    KARAGÖZ: Yahu nedir bu ramazan ayı? Bu ayın diğer aylardan farkı nedir?
    HACİVAT: Karagöz'üm! Ramazan, Müslümanlar için çok önemli bir aydır. Bu aya girmeden önce hazırlıklar yapılır. Oruç için özel iftarlıklar hazırlanır. Ramazan ayı boyunca gece sahura kalkılır. Gündzleri oruç tutulur. Geceler teravih namazları kılınır. Ramazan geleneği olarak gece davul çalınır.
    KARAGÖZ: Ne! Bavulunu mu çaldılar? Kim çalmış, ne zaman çalmış, Hacivat!
    HACİVAT: Karagöz kimsenin bir şeyi çaldığı yok. Davul çalınır, davul dedim.
    KARAGÖZ: deme Hacivat! Demek davul da çaldın bu yaşta.
    HACİVAT: O manada değil Karagöz'üm, tokmağıyla davulun üzerine vurularak insanlar sahura uyandırılır.
    KARAGÖZ: Anladm anladm, ben senin gibi zor anlamıyorum ya (Karagöz içeriye doğru hareket eder)
    HACİVAT: Allah Allah. Karagöz'üm birdenbire ne oldu, nereye böyle?
    KARAGÖZ: Gidip yemek yiyeceğim. Sahurumu yapacağım
    HACİVAT: Sana iyi sahurlar Karagöz'üm. Ben d insanları sahura kaldırmaya devam edeyim. (Diyerek ordan uzaklaşır. Davulunu çalarak şu maniyi söyler)
    " Kavuştuk ramazana,
    Hem d büyük ihsana,
    Bu ayda oruç tutmak,
    Huzur verir insana. "